Strona głównaBiznesBiegły ad hoc – rozwiązanie na brak biegłych sądowych

Biegły ad hoc – rozwiązanie na brak biegłych sądowych

W polskim sądownictwie brakuje biegłych sądowych. Efektem tego są przedłużające się rozprawy i długie oczekiwanie na rozpoczęcie postępowań. W każdym Sądzie Okręgowym funkcjonuje oficjalna lista biegłych sądowych. Dzięki niej można z łatwością sprawdzić, których specjalistów brakuje. Okazuje się, że są to eksperci praktycznie z każdej specjalizacji. Jak sądy radzą sobie z tym problemem? Ciekawe jest to, że istnieją pewne doraźne rozwiązania.

Aby sprawdzić dostępnych biegłych sądowych, którzy mogą wydawać rzeczowe opinie w konkretnych sprawach, warto wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „lista biegłych sądowych Bydgoszcz” albo wybrać inne, dowolne miasto. Listy biegłych sądowych są oficjalne i ma do nich wgląd każdy. Pamiętajmy, że przecież o powołanie do sprawy biegłego sądowego może wnioskować każda ze stron postępowania. Sąd może uznać ten wniosek albo go odrzucić, sam też wybiera określonego biegłego sądowego.

Zdarzają się jednak sprawy skomplikowane, do których powołanie biegłego sądowego jest wręcz koniecznością. Niestety, w czasach, w których tych specjalistów zaczyna brakować, pojawia się problem z uzyskaniem profesjonalnych ekspertyz. Polskie sądownictwo ma jednak na to całkiem rozsądne rozwiązanie. To powoływanie biegłych sądowych ad hoc.

Biegły ad hoc – podstawowa charakterystyka

Biegły sądowy ad hoc to specjalista, który nie widnieje na listach biegłych sądowych, ale może pełnić funkcję specjalisty do wystawienia obiektywnej opinii w ramach określonego postępowania sądowego. Powołuje się go w przypadku braku danego specjalisty albo wtedy, gdy oczekiwanie na taką ekspertyzę trwałoby zbyt długo.

Chociaż biegły ad hoc to ekspert spoza listy biegłych sądowych, to powoływany do sprawy może być tylko wtedy, gdy rzeczywiście posiada najlepsze kwalifikacje, wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie, dzięki którym możliwe jest sporządzenie opinii, jaka może stać się głównym dowodem w postępowaniu sądowym, a na pewno będzie wsparciem dla sędziego w ramach wydawania sprawiedliwego werdyktu.

Czy możliwość powołania biegłego ad hoc to dobre rozwiązanie w obliczu braku specjalistów na listach biegłych sądowych? Na pewno tak, ale taka opcja nie może być traktowana jako zwalczenie problemu z ilością biegłych sądowych. To rozwiązanie czasowe, które rzeczywiście usprawnia działanie polskiego sądownictwa, ale i tak konieczna jest ustawa o biegłych sądowych, na którą zresztą wszyscy zainteresowani czekają od lat.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne