HCG (gonadotropina komórkowa) jest hormonem wytwarzanym przez łożysko oraz tkankę zarodkową w trakcie trwania ciąży. Wykorzystywany jest jako suplement dla sportowców, w trakcie lub bezpośrednio po cyklu stosowania sterydów anaboliczno – androgennych. Używany zarówno przez wyczynowców jak i amatorów.

W jakim celu stosuje się HCG

Środek ten jest dedykowany osobom, które zdecydowały się na wspomaganie hormonalne, polegające na sztucznym zwiększeniu zawartości testosteronu w organizmie. Wpływa to znacznie na zwiększenie siły i wytrzymałości, przyrost masy i tkanki mięśniowej oraz szybszą regenerację po wysiłku fizycznym. W skutek takiego działania następuje nienaturalny wzrost poziomu androgenów, co powoduje zaburzenia na osi: podwzgórze – przysadka – jądra. W konsekwencji zablokowane zostaje samodzielne wytwarzanie testosteronu przez organizm. Proces ten jest z reguły odwracalny, ale bez dodatkowej pomocy trwa długo i jest nieprzyjemny. Nie dość, że możliwa jest utrata efektów osiągniętych podczas cyklu, to dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia nastroju oraz znaczne obniżenie libido.

HCG, w trakcie czy po zakończeniu cyklu?

Bardzo często, terapię przy pomocy HCG, rozpoczyna się już po zakończeniu cyklu, w celu przywrócenia naturalnego wytwarzania testosteronu. Można jednak przyjmować suplement już w trakcie korzystania ze sterydów, co jest dużo lepszym rozwiązaniem, ze względu na możliwość przyjmowania hormonu w mniejszych dawkach, z lepszym i szybszym skutkiem. Jest to szczególnie istotne gdy stosuje się wspomaganie sterydami na dłuższą metę. Zakładając przykładowo, że cykl trwa 8 tygodni lub dłużej, wcześniejsze wprowadzenie HCG zapobiegnie późniejszym problemom i wspomoże prawidłowe funkcjonowanie jąder, nie dopuszczając do atrofii. Warto tu zaznaczyć, że poprzez zażywanie HCG, cykl nie zostanie w żaden sposób zaburzony, a jedynie przyspieszy się późniejszy powrót do równowagi organizmu.

Wszystko ma swoją cenę, czyli skutki uboczne

Niestety, również zażywanie HCG niesie ze sobą pewne konsekwencje. W trakcie stosowania tego hormonu, może dojść do sytuacji, gdy fizjologiczna norma poziomu testosteronu zostanie przekroczona. Nie zawsze to zjawisko występuje i zależne jest od indywidualnych uwarunkowań. Skutkiem tego jest automatyczna reakcja organizmu, pobudzająca produkcję estrogenów. Prowadzi to do powstania błędnego koła, ponieważ po odstawieniu HCG nastąpić może kolejna blokada. W takiej sytuacji należy zacząć równocześnie stosować środki antyestrogenowe.

Pamiętać należy, że HCG, jak każda substancja wpływająca bezpośrednio na organizm, powinien być przyjmowany w odpowiednich ilościach. Standardowy zakres dawek tygodniowo wynosi 700 – 1750 IU. Przekroczenie tych zaleceń nie przynosi ani lepszych ani szybszych efektów.

Więcej na: https://najlepszekoksy.com/