Strona głównaBiznesInwestowanie w nieruchomości komercyjne

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne

Na rynku nieruchomości wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje lokali. Pierwszą kategorią są nieruchomości przeznaczone do zamieszkania. Drugą stanowią lokale użytkowe, czyli te przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Takie lokale nie mogą być wykorzystywane do mieszkania, ale mogą być wynajmowane pod inwestycje i usługi.

Lokale komercyjne

Lokale użytkowe są najczęściej wynajmowane od właścicieli budynków lub mieszkań. W takich lokum nie można mieszkać, zgodnie z prawem. Mogą jednak służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Właściciel uzyskuje przychód z tytułu najmu podmiotom gospodarczym, np. firmom czy spółkom.

Jak wycenia się lokale użytkowe?

Przy wycenie nieruchomości komercyjnej można skorzystać z metody porównawczej, która bazuje na analizie przychodów innych obiektów tego typu w danej lokalizacji. Na podstawie zebranych informacji dokonuje się szacunku kosztów sprzedaży i kupna budynku użytkowego. Inną opcją jest metoda dochodowa, która jest używana znacznie częściej. Polega na analizie zysków, jakie będzie ze sobą niosła dana nieruchomość dzieląc przez stopę kapitalizacji.

Lokal z najemcą – jaki kupić?

Na rynku nieruchomości można kupić budynki jeszcze nieużytkowe albo nieruchomości komercyjne już zajęte. Opiera się to na zasadzie zmiany właściciela lokali dzierżawczych, zajmowanych już przez określone firmy. Jednak przed nabyciem takiej nieruchomości warto zapoznać się z najemcą, by nie później nie mieć problemów z usuwaniem lokatora. Potencjalnych najemców można sprawdzić za pośrednictwem GUS. Najlepiej wybierać najemców o stabilnej pozycji na rynku oraz marki rozpoznawalne, np. apteki, drogerie czy sklepy spożywcze. Takie lokale usługowe są zawsze przydatne, szczególnie w przypadku, gdy znajdują się w budynku mieszkalnym – lokale handlowo-usługowe są na parterze, a mieszkania na wyższych piętrach. Konieczna jest także podpisana umowa najmu lokalu zarówno z nowymi, jak i dotychczasowymi najemcami w razie zmiany właściciela.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne