Ostatnie pożegnanie bliskiej osoby nie należy do najłatwiejszych. Nie dość, że trzeba zmierzyć się z bolesną stratą, to jeszcze musimy przebrnąć przez liczne formalności związane z pogrzebem. Trzeba wybrać datę pogrzebu, trumnę, kwiaty, zakład pogrzebowy, który wesprze nas w tym trudnym czasie, jak również sam rodzaj pochówku. Jaki będzie lepszy? Zdecydować się na pogrzeb świecki? A może lepszy będzie pochówek religijny? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście, dlatego zachęcamy do krótkiej lektury!
Ostatnie pożegnanie – pogrzeb religijny
Pogrzeb religijny to ceremonia dedykowana dla osób wierzących i praktykujących. Tego typu ceremonie mają bardzo ściśle ustalony przebieg i wszystkie zasady ich organizacji reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego. Na pewno obejmuje on szereg czynności oraz modlitw liturgicznych, które towarzyszą na każdym etapie ostatniego pożegnania – od wystawienia ciała w kaplicy lub w domu, na mszy świętej, a także podczas pochówku na cmentarzu. Pogrzeb religijny prowadzi ksiądz i jest on obecny na każdym ważnym etapie ostatniego pożegnania. To do niego należy prowadzenie całej ceremonii, w tym również przemawiania w imieniu zmarłego, czy rodziny. Tylko w nielicznych przypadkach to ktoś z rodziny decyduje się na samodzielne wygłoszenie przemówienia. W większości przypadków to właśnie ksiądz sprawuje pieczę nad przebiegiem ostatniego pożegnania i można to uznać za wygodne rozwiązanie, ponieważ pogrążona w żałobie rodzina zwykle nie ma siły do wygłaszania przemówień w tak bolesnym czasie. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że osoby organizujące pogrzeb religijny, najczęściej decydują się też na tradycyjny pochówek, a wszystko to w trosce o zmartwychwstanie ciała.
Ostatnie pożegnanie – pogrzeb świecki
Pogrzeb świecki to ceremonia, która charakteryzuje się brakiem odniesień do wiary oraz Boga. Tym samy to dobry sposób na oddanie ostatniego hołdu osobom, które były ateistami, agnostykami, czy też osobami wierzącymi, ale całkowicie niepraktykującymi. Najczęściej pogrzeb świecki organizuje się na specjalne życzenie woli zmarłego, zawartej w testamencie. Jednak zdarzają się też przypadki, gdzie rodzina zmarłego sama występuje z takim życzeniem. Pogrzeb świecki cechuje bardzo duża dowolność, co oznacza, że ostateczny przebieg pogrzebu można dostosować do woli zmarłego, jak również do członków rodziny. Co ważne, podczas pogrzebu świeckiego nie ma księdza. Za przebieg pochówku odpowiada mistrz ceremonii, jak również za samo przygotowanie mowy pogrzebowej. W przeciwieństwie do pogrzebu religijnego nie ma tutaj odniesień do wiary, za to bardzo mocno poskreśla się zasługi zmarłej osoby, jak również jego pozytywne cechy charakteru. Samo miejsce, jak i przebieg mowy pogrzebowej zależy od życzeń rodziny. Mowa może być wygłoszona w kaplicy domu pogrzebowego, jak i nad grobem zmarłego. Skoro jest to ceremonia bez udziału księdza, więc nie ma też mszy w kościele. Za to o wiele częściej bliscy zmarłego decydują się na kremację zwłok, a nie na tradycyjny pochówek.
W dzisiejszym świecie pogrzebów świeckich jest bardzo mało. Szacuję, że jest ich ok. 2% wszystkich pogrzebów. Najwięcej jest oczywiście katolickich – mówi nam Marek Zadora z www.zadora24.pl
Które ostatnie pożegnanie będzie lepsze? Wybrać pogrzeb świecki czy religijny?
Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, może się rozczarować, ponieważ nie da się tego stwierdzić jednoznacznie. W wielu przypadkach to właśnie pogrzeb religijny będzie najlepszym wyborem, ale zdarzyć się mogą również takie, gdzie lepiej zdecydować się na pogrzeb świecki. Ostateczny wybór powinien być uzależniony od woli zmarłego, a dopiero później od oczekiwań bliskich. Jeśli zmarły był osobą niewierzącą, to nie ma sensu organizować mu pochówku katolickiego, bo to przeczy jego wierze, czy oczekiwaniom. Nie inaczej jest w przypadku pochówku religijnego. Jeśli bliska nam osoba była bardzo wierząca, a my nie, to nie powinniśmy organizować pogrzebu świeckiego, bo taki mamy kaprys. Osoba wierząca zasługuje na pogrzeb religijny i warto mieć na uwadze wyznanie zmarłego, a nie swoje oczekiwania, a na pewno uda nam się podjąć dobrą decyzję.