Strona głównaBiznesPrzesuwne regały magazynowe - najważniejsze wady

Przesuwne regały magazynowe – najważniejsze wady

Przesuwne regały paletowe są bardzo popularnym elementem wyposażenia nowoczesnych hal magazynowych. Są cenione za liczne zalety i korzyści jakie zapewniają. Jednak system ten nie jest wolny od wad. Jakie są te najpoważniejsze?

Bezpieczeństwo systemy przesuwnych regałów magazynowych

Przesuwające się regały powodują zamykanie korytarzy obsługowych. Z jednej strony pozwala to na minimalizowanie ich powierzchni, ale z drugiej powoduje poważne zagrożenia. Poruszające się regały zwiększają ryzyko uszkodzenia przechowywanych jednostek towarowych – np.  upadku z wysokości lub zgniecenia. Zwiększają też zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników obsługujących system. Mają także wpływ na bezpieczeństwo sprzętu magazynowego – np. wózków widłowych.

Nowoczesne przesuwne regały magazynowe wyposażone są w systemy czujników, które wyłączają napęd w sytuacjach awaryjnych. Jednak czujniki te lub obsługujące je komputery również mogą ulec awarii.

Wszystko to sprawia, że przesuwne regały magazynowe są poważnym czynnikiem ryzyka, które może powodować powstanie poważnych strat – także finansowych.

Awaryjność systemu

Napęd systemu przesuwnych regałów magazynowych stanowią najczęściej silniki elektryczne. Niestety są to elementy, które mogą ulegać awariom, które wywołują dwojakie efekty. Po pierwsze wymagają kosztownych napraw. A po drugie powodują przestoje w pracy magazynu. Skutkuje to zmniejszaniem przychodów, a w szczególnych przypadkach koniecznością zapłacenia niemałych kar finansowych.

Pewne pocieszenie stanowi fakt, że systemy są zazwyczaj wyposażone w awaryjne ręczne systemy napędowe. Jednak ich wykorzystywanie także powoduje spadek wydajności układu.

Konserwacja systemu

Systemy regałów przesuwnych wymagają częstszych przeglądów i znacznie bardziej złożonych zabiegów konserwacyjnych niż regały statyczne – klasyczne lub wjezdne. Podczas przeglądów należy zwracać uwagę nie tylko na elementy konstrukcyjne, ale również na stan szyn posadzkowych oraz sprawność napędu. A same prace konserwacyjne wymagają większego zaangażowania i znacznie większych nakładów finansowych.

Dlaczego jednak regały przesuwne?

Czy pomimo istotnych wad warto zdecydować się na przesuwne regały magazynowe? Zdecydowanie tak! Dzięki konstrukcjom tego typu możliwe jest podwojenie poziomu wykorzystania powierzchni magazynowej w porównaniu do tej, jaką można uzyskać stosując rozwiązania tradycyjne. Oznacza to ogromne zwiększenie skali działalności bez konieczności budowy nowych hal lub rozbudowy istniejących.

Przesuwne regały paletowe doskonale sprawdzają się we wszystkich rodzajach obiektów, w których konieczne jest zapewnienie selektywnego dostępu do jednostek towarowych. To powoduje, że są one bardziej uniwersalne od dynamicznych regałów magazynowych typu przepływowego oraz od regałów wjezdnych.

Powyższe zalety sprawiają, że przesuwne regały paletowe są bardzo ciekawym rozwiązaniem, dzięki którym można osiągać wiele korzyści, które w połączeniu ze sprawnym systemem zarządzania ryzykiem sprawiają, że inwestycja staje się bardzo opłacalna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne