Strona głównaUncategorizedSuplementy - które z nich powinny być Twoim towarzyszem na siłowni?

Suplementy – które z nich powinny być Twoim towarzyszem na siłowni?

Suplement, jak sama nazwa wskazuje jest to coś dodatkowego i uzupełniającego Twoją dietę. Stanowi najczęściej od 5-9 % diety. To coś co jest jedynie uzupełnieniem zbilansowanej diety. Trzeba to wziąć bardzo poważnie pod uwagę i nie mylić suplementacji z dietą. W szczególności na początku przygody z siłownią i dietą trzeba zwrócić baczną uwagę na odpowiedni dobór suplementów. Aby utrzymać zdrowie i witalność należy przestrzegać rygoru diety i trenować we właściwy sposób.

Suplementy najlepsze na początek przygody z siłownią

Wielu początkujących adeptów kulturystyki rozpoczynając treningi jest zainteresowanych zakupem suplementów. Mit na temat suplementacji, który często jest bardzo zakorzeniony w świecie sportów sylwetkowych i siłowych jest taki, że suplementy w pewien magiczny sposób przetransformują same Twoją sylwetkę. Problem polega na tym, że wielu adeptów kulturystki i sportu wierzy w te nie mającego nic wspólnego z rzeczywistością hasła, które mijają się z prawdą. Szczególnie popularne suplementy to: odżywki białkowe, kreatyna oraz różnego rodzaju witaminy.

Odżywki białkowe

To preparaty, które zawierają w swoim składzie skoncentrowane frakcje białkowe. Za ich pośrednictwem można uzupełnić dietę ubogą w źródło białka, a także aminokwasy, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także całego organizmu. Białko stanowi aż 80 % masy mięśniowej. Ponosi odpowiedzialność za strukturę i rozmiar mięśni. Badania naukowe potwierdziły skuteczność tego suplementu.

Kreatyna

To suplement, który został najlepiej i najszerzej przebadany spośród wszystkich dostępnych na rynku suplementów. Pozwala na syntezę białek, co przekłada się bezpośrednio na wielkość włókien mięśniowych. Z całą pewnością zapewnia regenerację. Dzięki kreatywnie w mięśniach magazynowana jest energia w formie ATP, co dodaje siły i wytrzymałości. Wyróżnia się dwa rodzaje kreatyny: monohydrat kreatyny i jabłczan kreatyny. Powoduje przyrost masy mięśniowej i sprzyja temu procesowi w szerokim stopniu. Badania naukowe potwierdziły jej skuteczność.

Witaminy

Zapewniają równowagę organizmu. Pozwala na uzupełnienie niedoborów wynikających z eksploatacji organizmu, a także wpływu zewnętrznych warunków na organizm. Człowiek może dostarczać witaminy w formie syntetycznej, a więc poprzez tabletki i kapsułki albo w formie naturalnej w postaci warzyw i owoców. Badania o charakterze naukowym udowodniły, że witaminy są niezbędnym suplementem.

Których suplementów lepiej unikać, szczególnie na samym początku

Suplementów, które powinny być omijane przez początkujących sportowców jest oczywiście wiele. Natomiast szczególną uwagę można zwrócić na suplementy takie, jak boostery testosteronu, przedtreningówki, BCAA, a także na spalacze tłuszczu.

Są to suplementy, o których skuteczności nie dowiodły badania naukowe albo w dalszym ciągu są przeprowadzane nad nimi badania. Szczególnie niebezpieczny jest spalacz tłuszczu z niepewnego źródła. Zdarzały się przypadki, że ludzie zażywający spalacze w nadmiernej dawce albo nieznanego pochodzenia zagotowywali organizmy, co powodowało śmierć.

Najważniejsze zasady przy wyborze suplementacji to:

– zapoznanie się ze źródłem i pochodzeniem suplementu,

– zasięganie rad od specjalistów i trenerów z odpowiednimi kwalifikacjami,

– wypróbowanie minimalnej dawki suplementu w celu zweryfikowania, jak będzie na nas działał i czy nie pojawią się skutki uboczne,

– wybór sprawdzonych suplementów pod kątem marki, opinii i poradnictwa,

– sprawdzenie czy można łączyć poszczególne suplementy i jaka jest właściwa dawka ich spożywania.

Oczywiście ważna jest także konsultacja z dietetykiem, lekarzem oraz trenerem sportów sylwetkowych.

Podsumowanie

Dobór suplementów to nie jest taka łatwa sprawa. Powinien odbyć się pod okiem specjalisty. Trzeba w tym wyborze być bardzo ostrożnym. Niemniej jednak prawidłowo przeprowadzona suplementacja może być dobrym uzupełnieniem diety.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne