Strona głównaUncategorizedUważaj na nieuczciwych sprzedawców aut - sprawdź numer VIN

Uważaj na nieuczciwych sprzedawców aut – sprawdź numer VIN

Właściciele samochodów często po kilku latach ich eksploatacji decydują się wymienić je na nowszy model albo inną markę. Wówczas sprzedają dotychczas użytkowany pojazd. Zawsze znajdą się chętni do kupna, bo koszt takiego auta jest o wiele niższy niż nowego – prosto z auto salonu. Nabywcy zazwyczaj podchodzą z dużym zaufaniem do sprzedającego. Polegają na podanych przez niego informacjach dotyczących stanu technicznego pojazdu. Czy jednak zawsze te informacje są pełne i prawdziwe? Żeby się o tym przekonać, trzeba zweryfikować je jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie. Najlepszym na to sposobem jest sprawdzenie numeru VIN.

Główna forma sprzedaży pojazdów używanych to giełdy samochodowe. W większych miastach są to ogromne place, na których właściciele aut prezentują swoje pojazdy. Zainteresowani mogą je dokładnie obejrzeć, zaglądnąć pod maskę, zrobić jazdę próbną. Mają dość ogólny obraz stanu pojazdu. Doświadczeni kierowcy wiedzą jednak, że auto, pomimo że jest na chodzie, może mieć jakieś ukryte wady. Pod warstwą świeżo nałożonego lakieru mogą kryć się ślady pozostałości dawnych kolizjach. Niektóre części układu jezdnego, wydechowego lub hamulcowego wymagają regeneracji, naprawy lub wymiany – co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Nawet jeśli w danym momencie pojazd jest dopuszczony do ruchu drogowego, usterki te dadzą znać o sobie podczas dalszej eksploatacji. Jeżeli sprzedawca jest nieuczciwy, nie powiadomi potencjalnego nabywcy o tych wadach. Zdemaskować go może sprawdzenie numeru VIN.

VIN to indywidualny numer – unikatowy dla każdego samochodu. Wpisany jest do dowodu rejestracyjnego i na tabliczce umieszczonej w określonej części samochodu. Sprawdzenie numeru VIN jest niezbędne do uzyskania wyczerpujących informacji na temat historii pojazdu. Po jego rozkodowaniu ukazuje się rok produkcji, przebieg, oraz dane dotyczące konstrukcji i wyposażenia. Po tym numerze wyszukiwane są w rejestrach policyjnych informacje o wypadkach i kolizjach drogowych z udziałem tego pojazdu. Weryfikacja numeru VIN w bazie pojazdów skradzionych od razu zdemaskuje nieuczciwego sprzedawcę.

Samochody używane są też rozprowadzane w autokomisach. Właściciele tych firm przed przyjęciem auta, również powinni wykonać sprawdzenie numeru VIN. W ten sposób będą mieli pewność, że transakcja jest w pełni legalna. Unikną przez to reklamacji od nabywców, bowiem sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem sprzedającego za wady produktu. W razie zwrócenia się przez nabywcę do sądu o odszkodowanie z tytułu rękojmi, to właściciel komisu ponosi te koszty. Osoby sprzedające swoje auta za pośrednictwem ogłoszeń w Internecie chcą uzyskać jak najlepszą cenę. Czasem więc pomijają albo świadomie zatajają wady techniczne lub prawne pojazdu. Auto może pochodzić z nielegalnego przywozu z zagranicy. Kupienie takiego auta to wielkie ryzyko. Jeśli Policja odkryje to – chociażby przy rutynowej kontroli drogowej, samochód bezwzględnie podlega zarekwirowaniu i właściciel ponosi niepowetowaną stratę.

Szczególnym przypadkiem są handlarze używanymi samochodami. Czasem zdarzają się wśród nich oszuści polujący na słabo zorientowanych amatorów motoryzacji. Jeśli na przykład pozyskają samochód poważnie uszkodzony w wyniku kolizji drogowej, odremontują go powierzchownie i oferują do sprzedaży po atrakcyjnej cenie. Jeśli ktoś da się nabrać na taki trick, ma z tego więcej kłopotów niż korzyści. Nie dojdzie do tego, jeśli sprawdzenie numeru VIN w rejestrach policyjnych wykaże ilość kraks, w których pojazd ucierpiał. Policyjne weryfikowanie numeru VIN przed zakupem uchroni nabywcę przed zakusami nieuczciwego sprzedawcy a dodatkowo umożliwi ukrócenie takiego procederu.

Dla osób zamierzających kupić używany samochód bardzo ważna jest znajomość procedur związanych z weryfikacją nieuczciwych sprzedawców. Pozwala to uniknąć wielu kłopotów i strat finansowych. Trzeba poznać historię pojazdu, aby nie być poszkodowanym w wyniku niefortunnej transakcji. Sprawdzenie numeru VIN nie jest żadnym problemem, można to zrobić za darmo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne