Strona głównaUncategorizedCzy trzeba zwracać uwagę na znaki poziome na parkingu?

Czy trzeba zwracać uwagę na znaki poziome na parkingu?

Parking przed centrum handlowym to miejsce, w którym dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Duża liczba pojazdów, powszechny pośpiech i brak uwagi to czynniki, które sprawiają, że o stłuczki na parkingu niezwykle łatwo.

Dlatego zwracanie uwagi na znaki drogowe na parkingach jest niezwykle ważne. Pozwala bowiem na uniknięcie niemiłych sytuacji oraz nieoczekiwanych kosztów, jakie nierozerwalnie wiążą się z nawet drobnymi kolizjami.

Organizacja ruchu na parkingu

Parking przy centrum handlowym to nietypowa przestrzeń, po której poruszają się pojazdy. Niezależnie od tego czy jest to parking naziemny czy garaż podziemny możliwe jest zorganizowanie na mim ruchu, w sposób inny niż na typowej drodze. Zarządcy parkingów często korzystają z tej możliwości chcąc zapewnić użytkownikom maksymalną wygodę i przyspieszenie manewrów.

Dla kierowców oznacza to jednak pewne utrudnienia. Nie mogą oni poruszać się pojazdem w sposób, do którego są przyzwyczajeni. Muszą zwracać szczególną uwagę na znaki poziome, które określają zasady ruchu. Znaki te wyznaczają zasady pierwszeństwa. Oznakowane są nimi miejsca ruchu jednokierunkowego i miejsca, w których konieczne jest zatrzymanie pojazdu. Niestosowanie się do nich może być powodem kolizji, której sprawcą będzie nieuważny kierowca.

Warto przy tej okazji podkreślić, że zdarzenia drogowe mające miejsce na parkingach są przez ubezpieczycieli traktowane identycznie jak kolizje i wypadki na drogach publicznych, a ich sprawcy muszą liczyć się z konsekwencjami w postaci podwyżki cen polis komunikacyjnych – zarówno obowiązkowego OC jak i autocasco.

Należy również pamiętać, że znakami poziomymi oznakowane są drogi przeznaczone dla ruchu pieszych. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom poruszającym się po parkingach – zarówno klientom centrów handlowych jak i personelowi

Znaki poziome a parkowanie

Znaki poziome pełnią na parkingach przy centrach handlowych jeszcze jedną funkcję – wyznaczają miejsca parkingowe. Stosowanie się do oznakowania sprawia, że parkowanie jest łatwiejsze. Dodatkowo znaki poziome wyznaczają miejsca zarezerwowane dla niepełnosprawnych, na których parkowanie jest dozwolone tylko dla specjalnie oznakowanych pojazdów.

Znaki poziomie pozwalają także organizować dostawy do sklepów i punktów usługowych. Za pomocą oznakowania wyznaczane są miejsca zarezerwowane dla pojazdów dostawczych. Dzięki temu kurierzy i inni dostawcy mogą bez przeszkód wykonywać swoją pracę. A dodatkowo pojazdy dostawcze nie blokują ruchu.

Podsumowanie

Jest zatem oczywiste, że stosowanie się do znaków poziomych na parkingach przy centrach handlowych jest konieczne. Dzięki nim możliwe jest uniknięcie kolizji.. A dodatkowo znaki sprawiają, że ruch samochodowy jest płynny i nie powstają niepotrzebne zatory. Stosowanie się do znaków daje gwarancję bezpieczeństwa i komfortu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne