Strona głównaBiznesCzym charakteryzuje się magazyn wysokiego składowania?

Czym charakteryzuje się magazyn wysokiego składowania?

Magazyn wysokiego składowania to niezwykle popularne pojęcie w branży logistycznej. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy jaki wymóg musi być spełniony by magazyn można było określić mianem „wysokiego składowania”. Jednocześnie odpowiadam na tytułowe pytanie – czym charakteryzuje się magazyn wysokiego składowania?

Magazyn wysokiego składowania

W przepisach prawa nie ma jednoznacznej definicji określającej magazyn wysokiego składowania. Jednak korzystając z literatury branżowej można określić, że magazyn niskiego składowania to tak, w którym maksymalna wysokość, na której przechowywane są towary nie przekracza 4,2 metra. W przypadku magazynu średniego składowania maksymalna wysokość mieści się w zakresie 4,2-7,2 metra. Natomiast o magazynie wysokiego składowania można mówić wtedy, gdy towary są przechowywane na wysokości przekraczającej 7,2 metra. Można się jednak spotkać również z innymi klasyfikacjami (np. według niektórych definicji systemy regałowe wysokiego składowania zaczynają się od 12 metrów wysokości).

Charakterystyczne cechy magazynów wysokiego składowania

Charakterystyczną cechą magazynu wysokiego składowania jest zastosowanie odpowiedniego wyposażenia technicznego, które umożliwia przechowywanie towarów na stosunkowo dużej wysokości. Podstawą są odpowiednie regały paletowe oraz konstrukcje regałowe. Poza tym, magazyn tego typu zazwyczaj musi być wyposażony w wózki wysokiego składowania pozwalające na wykonywanie załadunku i wyładunku na odpowiedniej wysokości. Alternatywą (lub uzupełnieniem) są przenośniki magazynowe pozwalające zautomatyzować transport towarów pomiędzy różnymi strefami magazynu.

Istotnym aspektem jest dostosowanie magazynu wysokiego składowania do przepisów BHP. Regały powinny mieć odpowiednio wytrzymałą i stabilną konstrukcję. Trzeba też zwrócić uwagę na obowiązki pracodawcy związane z organizacją pracy i zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi składowania materiałów, ich podnoszenia oraz przenoszenia.

Pomimo, że magazyny wysokiego składowania stawiają przed centrami dystrybucyjnymi duże wyzwania to jednak często widuje się wykorzystanie właśnie tego sposobu na przechowywanie towarów. Magazyny wysokiego składowania dają przedsiębiorstwom nieco większe możliwości niż tradycyjne powierzchnie magazynowe o mniejszej kubaturze.

Więcej na temat powierzchni magazynowych można przeczytać na: magazyn logistyka.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne