Włosy i paznokcie to martwe wytwory naskórka. Ich trwałość i wygląd zewnętrzny są ściśle związane z ich odpornością na czynniki zewnętrzne. Włosy, aby być piękne i zdrowe, muszą być odpowiednio zadbane. Ich pielęgnacja zewnętrzna związana jest ze stosowaniem odpowiednich kosmetyków. Jednak należy zauważyć tutaj, że stan włosów zależny jest także od kondycji organizmu i jego zapotrzebowania na witaminy i mikroelementy.
Składniki kluczowe dla zdrowych włosów
Zdrowie włosów jest związane przede wszystkim z odpowiednią dietą, która dostarcza organizmowi niezbędnych składników. Elementy, które mają szczególny wpływ na kondycję włosów to:
- biotyna
- cynk
- selen
- żelazo
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Biotyna to właściwie potoczna nazwa witaminy B7. Korzystne właściwości biotyny to przede wszystkim zdrowa skóra, włosy i paznokcie. Bierze ona także udział w wielu przemianach metabolicznych organizmu, dlatego jej brak może przyczynić się do ogólnego pogorszenia wyglądu i ogólnej kondycji ciała.
Cynk, żelazo i selen to minerały spełniające szereg właściwości. Minerały te mają wpływ na kondycję włosów i paznokci poprzez wzmacnianie ich struktury, przez co stają się one mniej kruche i łamliwe.
Czy suplementacja preparatami jest koniecznością?
W wielu przypadkach mimo stosowania odpowiedniej diety, wiele osób boryka się z niedoborami witamin i minerałów. Z tego powodu suplementacja jest czasami wskazana.
Malo który składnik daje tyle korzyści dla zachowania dobrej kondycji włosów i paznokci co daje biotyna. Witamina B7 dostępna jest w preparacie gotowym do rozcieńczenia w wodzie, co ułatwia jej spożycie.
Biotyna jest pierwszorzędnym elementem włókna włosa oraz komórek paznokci. Dzieje się tak, ponieważ w swoim składzie zawiera siarkę niezbędną w syntezie keratyny. Białko keratynowe stanowi budulec mocnych włosów i paznokci, przez co stają się one twarde i odporne na złamanie.
Biotyna, wpływając bezpośrednio na stan skóry, wpływa na kondycję włosów poprzez ograniczenie ich nadmiernego wypadania, co nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym poprzez zmniejszoną podaż witamin.