Strona głównaUncategorizedCzysta woda w basenie

Czysta woda w basenie

W JAKI SPOSÓB ZADBAĆ O CZYSTĄ WODĘ W BASENIE?

Mając basen w ogrodzie naszego domu jednorodzinnego powinniśmy nie tylko czerpać radość ze wspólnych kąpieli, ale również wziąć pod uwagę staranne czyszczenie wody, a co za tym idzie w projekcie należy uwzględnić instalacje wyposażoną w pompę i filtry https://www.folkpool.pl/pl/firma/odkurzacze-i-akcesoria-do-czyszczenia-basenu,709.htm zapewniające pracujące w obiegu zamkniętym. Pamiętajmy, że kąpiel w brudnej wodzie nie jest ani przyjemna, ani tym bardziej zdrowa i bezpieczna.

Firma https://www.folkpool.pl/, dysponująca ogromną ilością rozwiązań, z pewnością zadba o jakość wody w naszym basenie.

FILTRY, SKIMMERY, POMPA

Schemat oczyszczania wody basenowej praktycznie w każdym basenie jest taki sam. Woda, która się z basenu przelewa trafia do specjalnej rynny przelewowej zamontowanej wzdłuż krawędzi basenu, gdzie następnie przedostaje się przez sita i przepływa przez filtry piaskowe umożlwiające zatrzymanie mniejszych zanieczyszczeń. Warto mieć na uwadze, że mniejsze baseny zazwyczaj zamiast rynien przelewowych wyposażone są w specjalne skimmery, czyli miejsca w ścianie basenu, przewidziane pod odpływ wody, na końcu których znajdują się filtry.

Częsta i intensywna eksploatacja wody basenowej, może sprawić, że filtry piaskowe ulegną zabrudzeniu i nie będą spełniać swojej funkcji. W takiej sytuacji, najlepiej jest je przepłukać wodą z instalacji. Bardzo ważnym parametrem definiującym jakość pompy i filtrów jest wydajność. Przyjmuje się, że sprawna pompa powinna zapewnić wymianę wody w basenie nawet cztery razy w ciągu jednej doby.

DUŻE ZANIECZYSZCZENIA

Często w basenach obserwuje się obecność zanieczyszczeń dużych, które nie mają możliwości przedostania się przez filtry piaskowe. Są to przeważnie kawałki liści lub innych substancji bądź materiałów, które przedostały się do basenu z powietrza i pływając po powierzchni wody, w końcu opadły na dno. Zazwyczaj do usuwania takich zanieczyszczeń wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia tzw. odkurzacze basenowe (…), których konstrukcja umożliwia prace pod wodą dzięki czemu nie trzeba usuwać wody z basenu, aby móc się pozbyć zanieczyszczeń z dna basenu lub luźno zawieszonych w wodzie. Odkurzacze przeważnie umożliwiają wpięcie do instalacji filtrującej wodę i za pomocą pompy filtrują wodę.

Coraz popularniejsze stają się odkurzacze, które są zdalnie sterowane i za ich pomocą możemy czyścić dno lub ściany basenu. Niestety ich koszt jest dosyć wysoki i bazując na niewielkim basenie ogrodowym w domu jednorodzinnym niekoniecznie opłacalny. Warto też zwrócić uwagę na zmienną częstotliwość pracy odkurzacza, ponieważ w dużej mierze zależy ona od lokalizacji basenu, i przykładowo basen zlokalizowany pod koronami drzew będzie trzeba sprzątać częściej. Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie naszego basenu za pomocą rolety, dzięki której możemy ograniczyć w znacznym stopniu ilość zanieczyszczeń wpadających do wody.

DROBNE ZANIECZYSZCZENIA

Rolety, pompa filtry czy też odkurzacze zapewniają usunięcie dużych zanieczyszczeń widocznych gołych okiem, natomiast w wodzie w dalszym ciągu pozostaje kwestia niewielkich form życia i osadów, które mogą gromadzić się zarówno na dnie jak i ścianach basenu, i które warto usunąć dla dobra naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Metodą, która dominuje wśród sposobów na dezynfekcję basenu jest chlorowanie. Może się ono odbywać zarówno po przez dodawanie ręcznie chloru do wody, jak i jego dozowanie automatyczne z użyciem specjalnych, dedykowanych dozowników. Przeważnie podaje się go w formie płynnej bądź granulowanej, chociaż często wybierane są tabletki. Jego działanie jest gównie antybakteryjne i umożliwia zniszczenie drobnoustrojów po przez inaktywację ich białek.

Innym sposobem na oczyszczanie wody w basenie jest koagulacja, która polega na wychwytywaniu z wody najdrobniejszych cząsteczek zanieczyszczeń i następnie łączeniu ich w większe skupiska. Tak skumulowane zanieczyszczenia kolejno wychwytywane są przez zainstalowane filtry basenowe. Aby koagulacja miała sens, woda w basenie powinna oscylować w granicach pH około 7,4. Pamiętajmy, że zbyt wysokie pH w kierunku zasadowym, będzie powodować wytrącanie się wapnia, który kolejno będzie osiadał na elementach basenu, jego dnie i ścianach. Z kolei pH zbyt kwasowe, może powodować korozję urządzeń oraz podrażnienie skóry i oczu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne