Strona głównaBiznesPalenie w kominku z myślą o środowisku

Palenie w kominku z myślą o środowisku

JAKI RODZAJ KOMINKA WYBRAĆ TROSZCZĄC SIĘ O ŚRODOWISKO?

Płomień wydobywający się ze spalających się polan, przyjemne dla ucha dźwięki trzaskającego drewna, poczucie intymności i komfortu, a nawet. To tylko część atutów, jakie niesie ze sobą instalacja kominka w naszym salonie. Jest to przywilej osób dysponujących domem jednorodzinnym, a jego popularność z każdym rokiem wzrasta. Warto jednak pamiętać, że spalanie drewna niesie ze sobą spore konsekwencje w postaci wydobywających się szkodliwych związków będących produktem ubocznym procesu spalania, i wybór kominka do naszego salonu powinien być podyktowany w dużej mierze naszą troską o środowisko.

Dzięki producentom https://just-home.com.pl/, mamy dostęp do różnych rodzajów kominków, gdzie z pomocą doradcy, możemy wybrać kominek spełniający normy emisji spalin dotyczące Ekoprojektu. Jeżeli zależy nam na tym, aby w dymie z naszego kominka było jak najmniej szkodliwych związków oraz pyłów bądź szkodliwych gazów, wystarczy, że zdecydujemy się na jeden z modeli powietrznych: https://just-home.com.pl/wklady-kominkowe-powietrzne/. Oferowane produkty nie tylko cechują się dużą estetyką i dbałością o konstrukcję, ale technologia ich produkcji i zastosowane wyposażenie umożliwia efektywniejsze spalanie drewna, co automatycznie prowadzi do ograniczenia emisji szkodliwych związków.

WYMOGI EKOPROJEKTU

W Unii Europejskiej spotykamy się z dyrektywą zwaną Ecodesign, która polega na wywoływaniu działań mających na celu polepszenie stanu powietrza za sprawą zwiększenia efektywności energetycznej urządzeń grzewczych, tym samym zmniejszając ilości emitowanych zanieczyszczeń. Chociaż oficjalnie Ekoprojekt ma dotyczyć od 2022 r. już teraz większość producentów oferuje kominki spełniające wymogi nakładane przez te restrykcyjne przepisy.

WYŻSZA TEMPERATURA, MNIEJ ZANIECZYSZCZEŃ

Współcześnie producenci dążą do opracowywania kominków z wprowadzonymi innowacjami, umożliwiającymi efektywniejsze spalanie drewna, z którego wydobywa się znacznie mniej zanieczyszczeń. Całość polega na osiągnieciu wyższej temperatury, co automatycznie przyczynia się do zmniejszenia ilości emitowanych szkodliwych cząstek pyłów i substancji chemicznych. Rozwiązaniem na to jest zamontowanie dodatkowych dolotów powietrza we wkładzie kominkowym, dzięki któremu do paleniska dociera więcej tlenu. Oprócz tego kominki coraz częściej są wyposażone w deflektory, które montowane u wylotu komina mogą się dopalić, tym samym obniżając ilość szkodliwych cząstek.

ODPOWIEDNI DOBÓR OPAŁU DO KOMINKA

Do palenia w kominku najlepiej jest wykorzystywać drewno z drzew liściastych, gdyż w przeciwieństwie do gatunków iglastych nie zawiera żywicy, dzięki czemu mniej sadzy i substancji szkodliwych jest przenoszonych do powietrza w momencie spalania. W wyborze drewna, starajmy się wybierać jak najwięcej kawałków pozbawionych kory, które dodatkowo było sezonowane wcześniej w przewiewnym miejscu przez okres minimum dwóch lat. Do palenia w kominku najbardziej nadaje się drewno o dużej gęstości, które jest twarde i ciężki, a jego wolne spalanie emituje duże ilości ciepła. Przykładem może być buk lub dąb.

WŁAŚCIWE PALENIE W KOMINKU

Poza budową kominka i odpowiednim doborem drewna, okazuje się, że bardzo istotny jest sposób palenia w kominku. Jeśli zależy nam na dbałości o środowisko, unikajmy do rozpalania zadrukowanych po brzegi gazet, układanych pod stosem. Rozsądniej jest używać drewnianej rozpałki układanej od góry na naprzemianległych kawałkach drewna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne