Jednym z powodów posłania dziecka do przedszkola jest umożliwienie mu nawiązania kontaktu z innymi dziećmi. Pierwsze przedszkolne przyjaźnie i sympatie zawsze rozczulają i cieszą rodziców. Jednak relacje między rówieśnikami nie zawsze są łatwe. Dzieci mają różne charaktery i temperamenty, co sprawia, że każde z nich jest wyjątkowe. Taka różnorodność może też utrudnić wzajemne relacje.
Integracja i sztuka kompromisu
Przedszkole (np. przedszkole Bemowo) staje się dla dziecka drugim domem, bo przecież spędza w nim dużą część dnia. Przebywając z innymi dziećmi, uczy się sztuki kompromisu, dzielenia obowiązków i wykonywania zadań grupowych. Jeśli maluch jest towarzyski i kontaktowy, zazwyczaj bez problemu zyskuje nowych przyjaciół. Nieco inaczej może to wyglądać w przypadku dziecka wycofanego i nieśmiałego. Jednak nie zawsze jest to regułą. Poza tym, przedszkolni wychowawcy potrafią zintegrować podopiecznych i odpowiednio zareagować w przypadku konfliktu.
Nie pobawię się z tobą już nigdy w życiu!
Relacje między dziećmi w przedszkolu mogą zmieniać się błyskawicznie. W jednej minucie bawią się zgodnie, a w następnej kłócą i obrażają. To zupełnie normalne. Kilkulatki na tym etapie dopiero uczą się nawiązywać relacje. Reagują spontanicznie, emocjonalnie, a drobne nieporozumienie między nimi przybiera rozmiar katastrofy. W takich przypadkach nie należy interweniować, ale pozwolić by dzieci ochłonęły i same rozwiązały konflikt. Jeśli sytuacja powtarza się często, można porozmawiać z dziećmi i wspólnie rozwiązać problem.
Kiedy potrzebna jest interwencja?
Jeśli dziecko wraca z przedszkola radosne i chętnie o wszystkim opowiada, to wspaniale. Gdy jest przygnębione i milczące, też nie trzeba od razu wpadać w panikę. Nie tylko dorośli mogą mieć gorszy dzień. Inaczej wygląda sytuacja, w której dziecko zachowuje się tak przez kilka kolejnych dni. Czasami wystarczy zapytać je o powód, ale trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze uzyska się odpowiedź. Nie należy, wówczas, na nie naciskać, ale delikatnie nawiązać do tematu. Jeśli jest cokolwiek niepokojącego w zachowaniu dziecka, należy porozmawiać z wychowawcą w przedszkolu.
Dziecko nie jest problemem, dziecko ma problem
Czasami przyczyną konfliktów w przedszkolnej grupie może być jedno dziecko. Należy wówczas zasygnalizować problem wychowawcy, aby mógł wspólnie z rodzicami dziecka ustalić przyczynę jego zachowania i sposób w jaki można mu pomóc. Kontakt z pracownikami przedszkola jest bardzo ważny. Dlatego bardzo ważne jest wybranie renomowanej placówki, na której można polegać np. przedszkole Nieporęt. W większości przypadków udaje się rozwiązać problem, zanim na dobre się pojawi. Dobrze jest wytłumaczyć własnemu dziecku, że ten kolega może chce być miły, ale nie potrafi i należy mu w tym pomóc.
Uczymy się siebie nawzajem
Przedszkolne konflikty są nieuniknione. W niepokojących sytuacjach rodzice powinni podjąć przemyślane działania. W większości przypadków, jednak, nie ma powodu do takiego niepokoju. Wszystko to jest elementem dorastania i cenną lekcją dla malucha. Kilkulatek uczy się relacji z rówieśnikami, dowiadując się, że każdy z nich jest inny. Uczy się także radzenia sobie w trudnych sytuacjach i rozwiązywania problemów w kontaktach z innymi.