Odnawialne źródła energii to szereg systemów coraz częściej zasilających nasze gospodarstwa domowe. Wśród nich króluje fotowoltaika. Czy instalacja fotowoltaiczna wpływa pozytywnie na środowisko naturalne? Czy dzięki niej możemy chronić nasze otoczenie przez zanieczyszczeniami i degradacją?
Fotowoltaika jako odnawialne źródło czystej energii
Instalacja fotowoltaiczna to system, który przetwarza promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, która wykorzystana może zostać do zasilania wszystkich urządzeń, instalacji czy pojazdów elektrycznych, stanowiących elementy gospodarstwa domowego. Fotowoltaika w tym zakresie nie emituje do środowiska żadnych szkodliwych substancji. Promieniowanie słoneczne padające na ogniwa fotowoltaiczne powoduje, że rozpoczynają one jego przetwarzanie w ogniwach fotowoltaicznych na energię, która następnie jest zamieniana na energię zdatną do użytku w standardowych, domowych instalacjach elektrycznych. Przetwarzanie promieniowania nie powoduje:
- emisji pyłów czy zanieczyszczeń,
- generowania odpadów stałych,
- generowania ścieków,
- emisji hałasu czy wibracji
Dodatkowo same panele fotowoltaiczne są niemal w pełni wykonane z materiałów zdatnych do recyklingu – ewentualna konieczność zatem ich wymiany nie będzie związana z zanieczyszczeniem środowiska.
Środowiskowe korzyści z wykorzystania fotowoltaiki
Zakupiona na Esoleo.pl instalacja fotowoltaiczna jest niezwykle ważnym elementem prośrodowiskowej zmiany w gospodarowaniu naszymi zasobami. Fotowoltaika ogranicza konieczność czerpania energii elektrycznej z sieci dostawcy prądu, a co za tym idzie zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję prądu z konwencjonalnych jego źródeł – najczęściej z procesu spalania. Dzięki temu zmniejszone zostaje zużycie zasobów naturalnych – przede wszystkim paliw kopalnych – oraz spalania, które stanowi główne źródło zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy i jednego z czynników ocieplenia klimatu.
Fotowoltaika a ślad węglowy
Pozyskiwanie energii elektrycznej z zasobów tradycyjnych to konieczność przeprowadzenia procesu spalania. Podczas spalania bowiem dochodzi do powstania energii cieplnej, którą łatwo jest zamienić na energię elektryczną. Taki proces w zdecydowanej większości stanowi podstawę produkcji prądu w Polsce. To z kolei przekłada się na zwiększenie zanieczyszczenie powietrza – przede wszystkim przez tlenki azotu, siarki i pyły, które są niezwykle szkodliwe dla organizmów żywych. Pozyskiwanie energii z fotowoltaiki domowej ogranicza konieczność czerpania jej z elektrowni, umożliwia dodatkowo zasilanie pomp ciepła- czyli ekologicznych źródeł ogrzewania, nie powodujących emisji zanieczyszczeń do środowiska.
Wpływ fotowoltaiki na zwierzęta
Fotowoltaika działa niemal niezauważalnie. Umieszczone na dachach lub farmach fotowoltaicznych panele nie emitują dźwięków – nie powodują zatem płoszenia się zwierząt, które z powodzeniem mogą przebywać w pobliżu ogniw fotowoltaicznych. Panele pv nie wywołują również powstawania przy swojej powierzchni nadmiernie nagrzanego powietrza. Jest to niezwykle ważne dla ptaków i owadów, które swobodnie mogą zbliżać się do ogniw fotowoltaicznych, bez zagrożenia dla swojego życia. Odpowiednie powłoki nałożone na ogniwa dodatkowo uniemożliwiają odbijanie się promieniowania słonecznego od powierzchni paneli, co uniemożliwia oślepienie zwierząt podczas lotu.
Fotowoltaika i jej wpływ na zdrowie ludzi
Szereg badań i analiz, jakie przeprowadzane są z udziałem instalacji fotowoltaicznych jednoznacznie wskazują, że nie ma ona żadnego wpływu na życie czy zdrowie człowieka. Co więcej, nie oddziałuje również na nasze samopoczucie czy poziom energii. Instalacja fotowoltaiczna działa podobnie jak inne sprzęty elektryczne w naszym otoczeniu – nie ma zatem obaw o bezpieczeństwo przebywania czy mieszkania w bezpośrednim pobliżu instalacji.
Fotowoltaika to całkowicie bezpieczna instalacja, która nie tylko nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, ale powoduje zahamowanie jego degradacji. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym możemy przyczyniać się do oczyszczania naszego otoczenia i zrównoważonego rozwoju naszej planety.