Strona głównaBiznesJak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to bardzo gorący temat. Popularność instalacji fotowoltaicznych w ostatnich latach bardzo mocno wzrosła. Widok paneli na dachu domu jednorodzinnego już zdecydowanie nikogo nie dziwi. W związku z czym w niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat instalacji fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń, które produkują energię elektryczną wykorzystując do tego celu promieniowanie słoneczne. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że najważniejsze elementy z jakich zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna to moduły fotowoltaiczne, falownik oraz licznik energii.

Moduły fotowoltaiczne mają za zadanie zmianę promieniowania na prąd stały. Moduły z reguły są montowane na dachu budynku (chociaż w niektórych przypadkach możliwe jest ich umieszczenie na działce). Najlepiej, gdy są ustawione na południowej części dachu. Pozyskana energia jest zmieniana na prąd zmienny, taki który jest dopasowany do wymagań sieci energetycznej a więc do tego co potocznie mówiąc płynie w naszych gniazdkach. 

Szczególnie ciekawe jest to, że nadmiar wyprodukowanej energii jest dostarczany do sieci, natomiast później gdy produkcja jest niższa od potrzeb możemy energię odebrać z sieci. Nad całością czuwa licznik energii elektrycznej, który liczy wyprodukowany oraz zużyty prąd. 

Istotne jest prawidłowe dobranie wielkości instalacji elektrycznej. Kupno zbyt dużej instalacji spowoduje, że zwrot z inwestycji będzie znacznie dłuższy. Z kolei niedobór produkowanej energii sprawi, że wciąż będziemy zmuszeni regulować rachunki za energie elektryczną (wyższe niż sama “opłata za przesył”). Z reguły określenie wielkości instalacji nie jest trudne bo można przeprowadzić analizę rachunków otrzymanych w przeszłości lub po prostu uogólnić, że średnie gospodarstwo domowe zużywa około 2-3 kW. Zużycie z reguły jest znacznie większe, gdy w domu jednorodzinnym jest zamontowana pompa ciepła lub inne rozwiązania grzewcze wykorzystujące energię elektryczną. 

Więcej na temat zasady działania instalacji fotowoltaicznej na  https://solart-pv.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne