Strona głównaBiznesProjektowanie konstrukcji stalowych

Projektowanie konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe to technologia, która coraz częściej jest widoczna na rynku w szczególności, gdy mówimy o budynkach wielkogabarytowych.  W związku z czym coraz więcej osób zastanawia się jak projektuje się konstrukcje stalowe. Spróbujemy nieco przybliżyć to zagadnienie w niniejszym artykule.

Od czego zacząć zaplanowanie budowy konstrukcji stalowej?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac budowlanych należy przeprowadzić szeroko zakrojoną analizę. Planowany budynek powinien pasować do miejscowego zagospodarowania terenu. Ponadto, oczywiście trzeba zwrócić szczególną uwagę na dopełnienia wszelkich formalności dokumentacyjnych np. takich jak uzyskanie pozwolenia na budowę. Żeby jednak uporać się ze wszelkimi formalnościami i przejść do prac budowlanych zdecydowanie najpierw należy posiadać odpowiedni projekt. Projektowanie konstrukcji stalowej to zadania dla doświadczonego architekta, dlatego to właśnie tam powinniśmy szukać pomocy w tym aspekcie. Projektami takowych hal oczywiście dysponują także producenci prefabrykowanych elementów stalowych oraz firmy specjalizujące się w montażu.

Projekt konstrukcji stalowej

Projektant konstrukcji stalowej musi zmierzyć się z różnymi zagadnieniami. Jednym z nich jest zadbanie o odpowiednią geometrię budynku, poza tym należy wykonać obliczenia statyczne. Projekt powinien określać jakie obciążenia oddziałują na obiekt tak by był odporny na różnego rodzaju obciążenia. Siła działająca na budynek może przyjąć postać obciążeń klimatycznych (np. w postaci śniegu lub wiatru) lub postać obciążeń użytkowych (np. tłum ludzi lub ciężkie maszyny). Ekipa budowlana powinna wiedzieć jak prawidłowo dobierać poszczególne elementy (np. spoiny). Ponadto prawidłowo powinna być dobrana ilość śrub, ich średnica oraz materiał. Poza tym, należy prawidłowo dobrać siłę sprężająca śruby oraz jasno określić moment dokręcenia nakrętek tak aby uzyskać odpowiednią siłę sprężającą.

Projekt konstrukcji stalowej powinien zawierać dokumentację warsztatową. Przyjmuje ona postać dokumentacji rysunkowej oraz list zestawczych materiałów (które umożliwiają produkowanie odpowiednich elementów). Model konstrukcji stalowej powinien w miarę możliwości precyzyjnie określić wszelkie niezbędne potrzeby materiałowe (każdą blachę, profil, śrubę, spoine itd.).

Więcej na temat projektowania konstrukcji stalowych na http://www.konstrukcjestalowe-metbud.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne