Strona głównaBiznesJak kupić lokal użytkowy?

Jak kupić lokal użytkowy?

Jedną z trudniejszych kwestii jakie musi rozważyć każdy przedsiębiorca jest zakup odpowiedniego lokalu użytkowego. W większości przypadków może być to zadaniem nawet trudniejszym od zakupu mieszkania. Największym problemem jest niewielka ilość ofert znajdująca się na rynku. Dodatkowo niestety na rynku można znaleźć część ofert niskiej jakości, które warto już na początku odrzucić. Kolejną kwestią, która utrudnia nabycie dobrego lokalu użytkowego jest fakt, że lokale użytkowe w dobrych lokalizacjach zwykle sprzedaje się na drodze prywatnych negocjacji. A więc jak łatwiej znaleźć dobry lokal?

Plan działania

Najważniejszą kwestią jest plan działania. W większości przypadków najlepszą drogą jest określenie budżetu, znalezienie oferty, sprawdzenie lokalu, rozliczenie podatkowe oraz znalezienie firmy udzielającej kredytu. Jeśli zrealizuje się zakup w ten sposób da się to zrobić możliwie najprościej. Jeśli chodzi o określenie budżetu to trzeba pamiętać, że nie chodzi tu tylko o wskazanie kwoty na sam zakup nieruchomości, ale kwoty, która będzie obejmowała koszty transakcyjne takie jak podatek VAT czy też koszty pośredników. Oczywiście w niektórych przypadkach będzie przysługiwał zwrot podatku VAT, jednak warto wiedzieć to przed zakupem.

Znalezienie oferty

Lokale użytkowe dostępne na rynku zwykle przeznaczone są do wynajmu jak i zakupu. To czy chcemy wynająć czy też zakupić ma bardzo duże znaczenie w przypadku poszukiwania lokalu. Lokal można znaleźć na rynku pierwotnym jak również wtórnym, jednak w przypadku lokali z rynku pierwotnego zwykle sprzedawane są one na początkowym etapie produkcji. Dlatego też jeśli potrzebuje się lokalu na już trzeba rozglądać się na rynku wtórnym. Gdy już uda się znaleźć lokal w określonej lokalizacji trzeba sprawdzić czy budynek nadaje się do prowadzenia konkretnej działalności. Kwestie techniczne są bardzo ważne, ponieważ w najgorszych przypadkach mogą one uniemożliwić prowadzenie działalności. Warto skorzystać z usług architektów i specjalistów z zakresu budownictwa.

Oczywiście nie można zapominać o kwestiach kredytowych, które zwykle są niezbędne w przypadku zakupu większości lokali przeznaczonych do działalności gospodarczej, ponieważ lokale użytkowe są po prostu bardzo drogie. Warto więc znaleźć bank, który udzieli kredytu na najlepszych warunkach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne