Strona głównaBiznesJak nagłośnić koncert?

Jak nagłośnić koncert?

Nagłośnienie koncertu to bardzo ważna sprawa. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz uczestniczył w wydarzeniu, na którym zamiast fantastycznych dźwięków wydobywających się ze sceny, słyszeć można było pogłos. W takich warunkach nawet najlepiej zapowiadające się wydarzenie może okazać się zwyczajnym niewypałem. Zatem nagłośnienie to nie tylko profesjonalny sprzęt, ale również talent i umiejętności realizatora dźwięku, na które składa się między innymi jego doświadczenie.

Nagłośnienie w plenerze

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że nie ma w tym wypadku złotego środka, ponieważ każda hala i plener są od siebie różne, dlatego odpowiednie środki należy wybierać zgodnie z możliwościami danej przestrzeni, redukując jednocześnie wszystkie przeszkody. O ile w przypadku zamkniętych pomieszczeń występuje zjawisko pogłosu (na skutek obijania się dźwięków od ścian), to nie ma go na otwartej przestrzeni. Tam jednak realizatorzy muszą się zmagać z innymi utrudnieniami wpływającymi na odbiór dźwięku (liczebność uczestników koncertu, powierzchnia, warunki pogodowe, a nawet pora dnia). Każdy doświadczony specjalista dokładnie analizuje te czynniki podobnie jak te związane z samą sceną (wysokość, szerokość, typ rusztowań), ponieważ bezpośrednio wpływają na wybór oraz rozłożenie nagłośnienia.

Profesjonalizm to podstawa

Drugą sprawą jest repertuar zaproszonych artystów. Rodzaj muzyki również determinuje wybór sprzętu. Mocne, rockowe brzmienia wymagają doskonałego, technicznego sprzętu, który idealnie podkreśli brzmienie basu. W tym wypadku wymagana jest również większa liczba głośników i subwooferów, aby zminimalizować zjawisko tłumienia tonów (nie wymagają tego natomiast koncerty disco polo i popowe). Inne urządzenia (mikrofony, głośniki czy przetworniki), a właściwie ich liczba uzależniona jest od wielkości zespołu oraz specyfiki danego miejsca. Pomocne okazują się być w tym próby, które pozwalają ocenić czy dobrany sprzęt sprawdza się czy wymaga poprawek.

Urządzenia nagłaśniające

Aby nagłośnienie było odpowiednie, potrzebny jest nie tylko profesjonalizm realizatorów dźwięku, ale również sprzęt o dobrych parametrach technicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o kolumnach, systemach dousznych, odsłuchach, mikrofonach oraz kablach, które łączą ze sobą wszystkie te systemy. Rozkład dopasowuje się ze względu na potrzeby danej sceny, wcześniej wypróbowując kilka zestawień.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne