Serwerownia jest pomieszczeniem, które wymaga szczególnej ochrony. Awaria serwerowni może prowadzić do utraty cennych danych lub paraliżu działania firmy co z kolei może prowadzić do dużych oraz dotkliwych strat.

Zabezpieczenie serwerowni

Podstawowe środki zapobiegawcze chroniące przed czasowym niedostępem usługi to stosowanie agregatów prądotwórczych (na wypadek przerwy w dostawie prądu). Kolejny przykład zabezpieczenia serwerowni to szczególnie restrykcyjne zasady dotyczące pozwolenia na wstęp do środka pomieszczenia. Z reguły taką możliwość mają jedynie uprawnieni przez administratora specjaliści. Jednak to nie prąd ani dostęp nieuprawnionych osób jest tym co wzbudza szczególnie dużo obaw a odpowiednia temperatura i wilgoć. Infrastruktura informatyczna generuje sporo ciepła i wymaga odpowiedniego chłodzenia. Dlatego poza standardowymi coolerami jakie są typowe dla urządzeń serwerowych w pomieszczeniach pełniących rolę serwerowni stosuje się klimatyzację.

Jakie warunki musi spełnić klimatyzacja do serwerowni?

Klimatyzacja działająca w serwerowni działa w trybie ciągłym. Zatem jest to istotna różnica w stosunku do urządzeń jakie można spotkać w biurze lub w domu. Kluczowe aspekty jakie powinny charakteryzować klimatyzator do serwerowni do bezpieczeństwo oraz niezawodność działania. Mimo wszystko w serwerowniach stosuje się z reguły co najmniej dwa zestawy klimatyzacyjne tak aby awaria jednego nie wpłynęła na ciągłość działania.

Klimatyzatory do serwerowni wyróżniają się możliwością pracy w niskich temperaturach na zewnątrz. W naszych warunkach klimatycznych z reguły wystarczają modele pracujące do temperatury -15 stopni Celsjusza. Warto jednak zauważyć, że na rynku są także urządzenia pracujące przy temperaturze -20 lub -25 stopni.

Poza powyższym, instalacja klimatyzacyjna w serwerowni powinna mieć możliwość zdalnego sterowania oraz zdalnego sygnalizowania usterek. Z reguły pomieszczeniem serwerowym steruje się całkowicie zdalnie, dlatego możliwości w zakresie automatyki oraz integracji z innymi systemami do zarządzania pomieszczeniem serwerowym to w wielu przypadkach ważne zagadnienie.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.