Strona głównaUncategorizedJak wybrać klimatyzację do serwerowni?

Jak wybrać klimatyzację do serwerowni?

Serwerownia jest pomieszczeniem, które wymaga szczególnej ochrony. Awaria serwerowni może prowadzić do utraty cennych danych lub paraliżu działania firmy co z kolei może prowadzić do dużych oraz dotkliwych strat.

Zabezpieczenie serwerowni

Podstawowe środki zapobiegawcze chroniące przed czasowym niedostępem usługi to stosowanie agregatów prądotwórczych (na wypadek przerwy w dostawie prądu). Kolejny przykład zabezpieczenia serwerowni to szczególnie restrykcyjne zasady dotyczące pozwolenia na wstęp do środka pomieszczenia. Z reguły taką możliwość mają jedynie uprawnieni przez administratora specjaliści. Jednak to nie prąd ani dostęp nieuprawnionych osób jest tym co wzbudza szczególnie dużo obaw a odpowiednia temperatura i wilgoć. Infrastruktura informatyczna generuje sporo ciepła i wymaga odpowiedniego chłodzenia. Dlatego poza standardowymi coolerami jakie są typowe dla urządzeń serwerowych w pomieszczeniach pełniących rolę serwerowni stosuje się klimatyzację.

Jakie warunki musi spełnić klimatyzacja do serwerowni?

Klimatyzacja działająca w serwerowni działa w trybie ciągłym. Zatem jest to istotna różnica w stosunku do urządzeń jakie można spotkać w biurze lub w domu. Kluczowe aspekty jakie powinny charakteryzować klimatyzator do serwerowni do bezpieczeństwo oraz niezawodność działania. Mimo wszystko w serwerowniach stosuje się z reguły co najmniej dwa zestawy klimatyzacyjne tak aby awaria jednego nie wpłynęła na ciągłość działania.

Klimatyzatory do serwerowni wyróżniają się możliwością pracy w niskich temperaturach na zewnątrz. W naszych warunkach klimatycznych z reguły wystarczają modele pracujące do temperatury -15 stopni Celsjusza. Warto jednak zauważyć, że na rynku są także urządzenia pracujące przy temperaturze -20 lub -25 stopni.

Poza powyższym, instalacja klimatyzacyjna w serwerowni powinna mieć możliwość zdalnego sterowania oraz zdalnego sygnalizowania usterek. Z reguły pomieszczeniem serwerowym steruje się całkowicie zdalnie, dlatego możliwości w zakresie automatyki oraz integracji z innymi systemami do zarządzania pomieszczeniem serwerowym to w wielu przypadkach ważne zagadnienie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne