Strona głównaBiznesJaka jest różnica między sztuką nowoczesną i współczesną?

Jaka jest różnica między sztuką nowoczesną i współczesną?

Pojęcia sztuki współczesnej i nowoczesnej są często używane wymiennie, co nie jest poprawne ze względu na ich różny zakres. Oba terminy odnoszą się do innych ram czasowych oraz odmiennego podejścia do sztuki, przez co formy kreacji także będą różne.

Charakterystyka sztuki nowoczesnej

Sztuka nowoczesna swoje korzenie ma w modernizmie, obejmując okres między latami 60. XIX wieku i 50. XX wieku, później rozpoczyna się czas sztuki współczesnej. Nowoczesna sztuka jest różnorodna, ponieważ obejmuje wiele nurtów, jak ekspresjonizm, impresjonizm, futuryzm, kubizm, dadaizm czy surrealizm. Znaczenie ma, zatem kompozycja, kolorystyka i przekaz. Formy nowoczesne nie miały naśladować i odzwierciedlać świata rzeczywistego.

Czym jest sztuka współczesna?

Z kolei współczesna sztuka to okres rozpoczynający się po wojnie. Nie do końca wiadomo, z czego dokładnie narodził się nurt, ale przypuszcza się dwie ścieżki. Pierwsza zakłada, że nurt rozwinął się z modernizm, zaś druga mówi, że sztuka współczesna powstała pod wypływem działania dadaistów.

Sztuka współczesna w dalszym ciągu trwa, gdyż obejmuje dzieła XXI wieku. Nie jest jednorodna pod żadnym względem, gdyż obejmuje wiele różnorodnych nurtów i form. Jednak jest znacznie bardziej wyzwolona, gdyż w sztuce współczesnej często prozaiczne i zwyczajne rzeczy mogą stanowić sztukę. Skupia się bardziej na swobodnej interpretacji, sztuce wyrazu i indywidualizmie. Liczy się podejście oraz emocje autora. Dzieła sztuki współczesnej można często interpretować różnorako, chociażby pierwotny zamysł autora był inny – w wielu przypadkach twory są jedynie sztuką dla sztuki.

Sztuka nowoczesna obejmuje zarówno obejmuje zarówno wcześniej powstałe formy i nurty, jak i nowe, np. fotomontaż, video, obiekt, art branding, happening oraz performance.

Różnic pomiędzy sztuką nowoczesną i współczesną jest wiele, a podstawową jest podejście do i koncepcja dzieła. Współczesność cechuje odrzucenie ograniczeń, więc wszystko może być sztuką – większe znaczenie ma wyraz artystyczny. Natomiast sztuka nowoczesna łączy formę i znaczenie. Tu ważna jest konstrukcja działa.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne