Strona głównaUncategorizedWyposażenie skafandra - co powinien zawierać zestaw?

Wyposażenie skafandra – co powinien zawierać zestaw?

Wyposażenie kompletnego skafandra składa się z wielu elementów. Przy wyborze zestawu do nurkowania warto zwrócić uwagę, jakie elementy są w cenie skafandra. Może okazać się, że za poszczególne elementy musimy dopłacić. Oto, co powinien zawierać zestaw do bezpiecznego nurkowania.

Buty

Buty do nurkowania powinny zapewniać ochronę, stabilność i komfort. Muszą być dobrane odpowiednio do warunków, w jakich chcemy nurkować. Do wyboru mamy:

  • Miękkie buty neoprenowe – lekkie, wykonane z 3-4 milimetrowego neoprenu z miękką gumową podeszwą i pasem zapinanym na rzep.
  • Kalosze neoprenowe – zrobione z grubego neoprenu oraz zalaminowane gumą. Mają sztywną podeszwę i są bardzo wytrzymałe.
  • Skarpety neoprenowe i Rock-buty – to buty do trudnych warunków, jak kamieniste dno (np. w jaskiniach). Są wykonane z 3mm neoprenu z dodatkową parą specjalnych butów do chodzenia po niesprzyjającym terenie.

Kryzy szyjne

Kryza stanowi kołnierz w skafandrze, który doszczelnia otwór na głowę. Występują trzy typy kryz szyjnych:

  • Lateksowa – wytrzymała i łatwa w użyciu, wklejana do skafandra.
  • Neoprenowa – wykonana z miękkiego neoprenu, dopasowana do obwodu szyi, ma większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz dodatkową barierę termiczną.
  • Silikonowa – elastyczna, miękka i cienka kryza. Jest komfortowa, ale wymagane są pierścienie do suchego skafandra, by ją zamontować, jako że nie da się wkleić silikonu do skafandra.

Manszety

Służą do uszczelnienia rękawów skafandra. Występują trzy typy manszet nadgarstkowych: lateksowe, silikonowe oraz neoprenowe.

Rękawice i pierścienie do suchych rękawic

Pierścienie dryglove mogą być różnego typu, np. mocowane na manszety uprzednio wklejone do skafandra lub ruchome, które umożliwiają wymianę wraz z manszetami. Rękawice powinny być elastyczne i proste w obsłudze. Rękawice suche zapewniają większy komfort termiczny.

Zawory

Zaworu są niezbędnym elementem każdego skafandra. Pozwalają na regulację ciśnienia w jego wnętrzu. Potrzebujemy zaworu dodawczego (dodanie gazu do skafandra) oraz zaworu nadmiarowo-upustowego (odpuszczanie nadmiar powietrza ze skafandra).

Kaptur

W stroju nurka istotne jest chronić głowę przed utratą ciepła. W tym celu pomaga kaptur, który może być zintegrowany ze skafandrem lub zakładany oddzielnie. Mają różną grubość, ale muszą być elastyczne i wygodne.

Nurkowanie w suchym skafandrze wymaga odpowiednich dodatków, by proces był bezpieczny i komfortowy. Wszystkie elementy mają zapewniać szczelność i odpowiednie warunki wewnątrz skafandra.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne