Strona głównaUncategorizedRozwód - jak przez to przejść?

Rozwód – jak przez to przejść?

Rozwód – trudna decyzja i co dalej?

Decyzja o rozwodzie jest bez wątpienia jedną z najtrudniejszych i najbardziej stresujących w życiu. Rozwód zaś to proces, który natężeniem negatywnych i niszczących emocji dorównuje najgorszym życiowym traumom, takim jak śmierć bliskiej osoby.

Nie zmienia to jednak faktu, że czasami decydujemy, że jest to jedyna dostępna dla nas droga i musimy przejść przez wszystko, co z rozwodem się wiąże. Od czego zacząć i jak przetrwać ten trudny czas?

Spokój to podstawa

Rady, by zachować spokój przy okazji rozwodu mogą brzmieć jak szyderstwo. Warto jednak się od nich nie odcinać – rozwodzić będziemy się przez długi czas, a jeśli mamy dzieci, były współmałżonek najprawdopodobniej na wiele lat pozostanie w naszym życiu. Dlatego wszystkie zmiany i czynności związane z rozwodem warto zaplanować – na tyle, na ile to możliwe – na chłodno. Dajmy sobie czas na ochłonięcie po najbardziej wyczerpujących przeżyciach, na wymyślenie nowego planu, na przyzwyczajanie się do nowej rzeczywistości.

Zadbaj o swój majątek

Jeśli w trakcie trwania małżeństwa zgromadziliście wspólny majątek, trzeba będzie go podzielić. Warto podkreślić, że przy ustalaniu stopnia przyczynienia każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego sąd uwzględnia pracę w gospodarstwie domowym oraz przy wychowaniu dzieci. W przypadku istnienia wspólności majątkowej zasadą jest ustalenie równego udziału każdego z małżonków w majątku wspólnym.

Sprecyzuj, jak ma wyglądać Wasz system opieki nad dziećmi

Sposób sprawowania opieki nad dziećmi jest kwestią, która w przypadku rozwodów budzi skrajne, negatywne emocje i niekiedy wywołuje prawdziwą wojnę między małżonkami. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której nie jesteście już w stanie ze sobą spokojnie rozmawiać, warto zastanowić się nad pomocą mediatora albo terapeuty, który może pomóc w wypracowaniu wspólnego stanowiska.

Nie bój się sięgnąć po profesjonalną pomoc prawną

Jak wiadomo, rozwód będzie wymagał wizyty w sądzie. Możliwe, że zostanie orzeczony dopiero po wielu rozprawach, rozłożonych w dłuższym czasie. Właściwa reprezentacja w postępowaniu przez sądem podczas sprawy rozwodowej jest ogromnie ważna. Być może wzory pozwów rozwodowych dostępne są w internecie, ale całe postępowanie jest długie i złożone, a prawidłowe przygotowanie pism – bo na pozwie z pewnością się nie skończy – bardzo trudne.

W wyroku rozwodowym sąd zdecyduje o jednych z najważniejszych spraw w Waszym życiu – o ewentualnej winie za rozpad Waszego pożycia, kontaktach z dziećmi, ewentualnie również o kwestiach majątkowych. Dlatego warto sięgnąć po pomoc profesjonalisty – prawnika lub kancelarii prawnej, która specjalizuje się w rozwodach i prawie rodzinnym.

Obecnie większość kancelarii prowadzi strony internetowe, na których przedstawia zakres świadczonej pomocy, dlatego znalezienie odpowiedniego prawnika nie powinno być trudne. Możesz poprosić o pomoc znajomych – być może ktoś był w podobnej sytuacji i może podzielić się kontaktem do prawnika, z którym pracował. Możesz też skorzystać z wyszukiwarek, poszukując radców prawnych lub adwokatów działających niedaleko Twojego miejsca zamieszkania, wpisując np. „Adwokat wrocław”. Pamiętaj, że poszukując prawnika, który będzie Cię reprezentował, możesz korzystać również z baz radców prawnych i adwokatów prowadzonych przez Okręgowe Izby Radców Prawnych i Okręgowe Izby Adwokackie.

Poszukaj wsparcia w innych

Rozwód wiąże się z przeorganizowaniem całego życia, strachem o dobro dzieci, problemami majątkowymi, konfliktem. Ciężko jest przechodzić przez to w pojedynkę. Jeśli masz możliwość otworzenia się przed bliską osobą, przyjacielem, kimś z rodziny – zrób to. Choć mówienie o problemach nie zawsze je rozwiąże, może przynieść ulgę, choć odrobinę odciążyć Cię psychicznie, a to zawsze coś. Możesz poszukać wsparcia u terapeuty, a jeśli ta opcja jest dla Ciebie niedostępna ze względów finansowych lub logistycznych – spróbuj chociażby znaleźć forum osób w podobnej sytuacji na portalach społecznościowych. Przede wszystkim pamiętaj, że Twoje emocje nie są powodem do wstydu, a wsparcie innych pomoże Ci przejść przez ten trudny czas.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne