Sklepy spożywcze są dynamicznie rozwijającą się branżą, bardzo szybko reagują także na wszelkie zmiany rynkowe i preferencje kupujących. Szybki rozwój technologii swój wpływ ma i w tej dziedzinie usług. Największe sieci handlowe z dumą chwalą się automatyzacją kas, a także zwiększają ilość kas samoobsługowych. Bardziej zaawansowane kraje, na przykład Japonia, idą jeszcze dalej, tworząc sklepy w których w ogóle nie ma obsługi.
W Polsce istnieje kilka głównych sieci sklepów spożywczych oraz tysiące małych sklepów lokalnych, w których za kasą często stoi sam właściciel. Wzmaga to konkurencję, dzięki czemu jest to jedna z najbardziej przyjaznych klientowi branż. Największe sklepy wielkopowierzchniowe to tysiące metrów kwadratowych wypełnionych po brzegi produktami z całego świata, nieraz w dziesiątkach wariantów. Liczne stoiska zachęcające do skosztowania próbek produktów wpływają na zwiększone zakupy.
Sklepy spożywcze to także sprzedaż internetowa. Delikatesy internetowe na dobre wpisały się w krajobraz zakupów robionych z domu, oferując przedmioty z zagranicy, bądź w atrakcyjnych pakietach cenowych. Rozwój internetowych sklepów spożywczych zachęcił dostosowanie się do nowych realiów także te marki, które dotychczas kojarzone były wyłącznie ze sklepami stacjonarnymi. Olbrzymie floty samochodów dostawczych sprawnie dowożą pod nasz adres zamówione towary, co nieraz wychodzi taniej i szybciej niż usługi poczty czy kurierów. Mniejsze sklepy, nie mając takich możliwości, konkurują ceną, na czym korzysta najbardziej klient.