Strona głównaBiznesTransport pasażerski i transport towarów

Transport pasażerski i transport towarów

Transport pasażerski i transport towarów są bardzo ważnymi branżami, od tysięcy lat nieodłącznie związanymi z ludzką cywilizacją.

Ich początki były jednak bardzo niepozorne. Przed wynalezieniem koła ludzie prawie w ogóle nie podróżowali na dłuższe dystanse. Do transportu towarów używano wtedy drewnianych bali lub drewnianych sań. Często wspomagano się zwierzętami (przede wszystkim jucznymi). Do tych można w tym wypadku zaliczyć osły, konie, muły (Europa i Bliski Wschód), psy (Ameryka Północna), wielbłądy (Bliski Wschód) czy też lamy (Ameryka Południowa).

Po wynalezieniu koła, a więc od około 4 tysiąclecia przed naszą erą, ludzkość wkroczyła na ścieżkę szybkiego rozwoju dzięki olbrzymim możliwościom oferowanym przez transport kołowy. Transport towarowy był podstawą rozwoju każdej cywilizacji, przyczyniając do wzbogacania się i tworzenia światowych imperiów. Na morzu korzystano z okrętów. Transport pasażerski umożliwiał poszerzanie swoich horyzontów oraz kształcenie się.

Rewolucją w dziedzinie transportu, zarówno pasażerskiego, jak i towarowego, było wynalezienie w XIX wieku silnika spalinowego. W międzyczasie opracowano również silniki o napędzie parowym oraz elektrycznym, co tylko zintensyfikowało wyścig technologiczny i pogłębiło rozwój motoryzacji. Technika odgrywa decydującą rolę w dzisiejszym transporcie osobowym i towarowym. Specjalistyczne superkomputery, dokonując zaawansowanych obliczeń projektują bezkolizyjne ścieżki przejazdów bądź przekierowują pasażerów do innych samolotów, dzięki czemu są oni w stanie zdążyć na czas, gdziekolwiek zechcą.

Zobacz też: różaniec

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne