Strona głównaBiznesCoaching - czym jest i dlaczego stał się tak popularny?

Coaching – czym jest i dlaczego stał się tak popularny?

Obecnie trudno znaleźć osobę, która ani razu nie spotkała się z pojęciem “coachingu”. Pomimo tego, wciąż mało osób zna dokładne znaczenie tego pojęcia, przez co coaching bywa mylony z mentoringiem Czym więc jest to zjawisko i co głównie wpłynęło na tak dużą jego popularność? Odpowiedzi na te pytania przedstawimy w poniższym artykule.

Czym jest coaching?

Coachingiem nazywa się innowacyjny proces rozwoju dotyczący wielu sfer życia. Często spotyka się chęć doskonalenia zawodowego na przykład podczas spodziewanego awansu bądź zajmowania wysokich stanowisk. Ludzie mają wtedy problemy z poradzeniem sobie z daną sytuacją we własnym zakresie. Szukają więc pomocy i coraz częściej wybierają właśnie coaching. Dzięki niemu dana osoba otrzymuje praktyczną wiedzę na temat dalszych działań, które umożliwiają zaprezentowanie najlepszych wartości. Podobna sytuacja dotyczy życia prywatnego. Mnóstwo osób boryka się z problemami natury psychicznej. Coaching pomaga między innymi w zbudowaniu pewności siebie, czy wydobyciu drzemiącego potencjału. W każdym przypadku działanie tego zjawiska ma doprowadzić do dojścia do określonego celu. Dla porównania mentoring służy przede wszystkim rozwojowi obecnych umiejętności, a także nabyciu nowych.

Dlaczego coaching stał się popularny?

Skala tego zjawiska wciąż się powiększa i to nie jest dzieło przypadku. Oto przykładowe przyczyny rosnącej popularności coachingu:

  • Możliwość rozwoju osobistego – każdy chce rozwijać się w życiu zarówno zawodowym, jak i prywatnym, jednak wiele osób ma z tym problemy. Coaching jest konkretnym i skutecznym rozwiązaniem.
  • Polepszenie jakości życia – ludzie dążą do jak największego komfortu i zadowolenia, a coaching znacząco w tym pomaga.
  • Dobrze płatna praca – warto też spojrzeć na drugą stronę. Tak zwany coach zarabia naprawdę dużo i często to zajęcie jest na tyle atrakcyjne finansowo, że nie potrzeba korzystania z innych źródeł dochodu.
  • Satysfakcja – odczuwa ją zarówno coach po udanej pracy, jak i osoba poddająca się temu rozwiązaniu, ponieważ czuje, że jej życie zmieniło się na lepsze.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne