Strona głównaBiznesDlaczego warto zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną?

Dlaczego warto zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną?

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością w związku z czym wiele osób rozważa zakup takiej instalacji na swój prywatny użytek. Jakie korzyści niesie fotowoltaika dla właścicieli domów jednorodzinnych i dlaczego warto się nad nią zastanowić?

Korzyści z postawienia na instalacje fotowoltaiczną

Korzyść jest jednoznaczna – instalacja fotowoltaiczna oznacza niższe rachunki za prąd, które praktycznie można ograniczyć do opłat stałych nieprzekraczających kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Fotowoltaika zapewnia oszczędności teraz oraz w przyszłości. A warto odnotować, że prognozy na przyszłość nie są zbyt kolorowe. Ceny energii elektrycznej z roku na rok rosną i wszystko wskazuje na to, że trend ten się utrzyma. Według szacunków w 2021 roku przeciętne gospodarstwo domowe wyda na prąd około 160-180zł więcej niż rok wcześniej. Wzrost cen prądu wynosi około 12%. Jeśli do tego doliczymy fakt, że w praktyce zakup dobrze przemyślanej instalacji zwraca się już po około 6-7 latach to wychodzi, że inwestycja w „małą przydomową elektrownię” jest czymś naprawdę lukratywnym.

Sprawa wygląda tym bardziej atrakcyjnie, że obecnie jest cały wysyp różnych dotacji i ulg dla gospodarstw domowych, które chcą zakupić instalacje fotowoltaiczną. Najbardziej znane programy to Mój Prąd, Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna. Jednak poza tymi flagowymi programami jest jeszcze szereg innych rozwiązań dzięki którym zakup instalacji może być bardzo przystępny. Na szczególny fakt zasługuje to, że na inwestycje tego typu można wziąć kredyt na bardzo preferencyjnych warunkach lub skorzystać z leasingu. W efekcie rata za panele solarne może być niższa niż dotychczasowe rachunki za prąd.

Poza kwestiami ekonomicznymi w grę wchodzą także aspekty ekologiczne. Przechodząc na OZE nie przyczyniamy się do pozostawiania śladu węglowego w atmosferze.

Kluczem jest wybranie kompetentnego dostawcy

Żeby jednak cały plan inwestycji się powiódł zgodnie z założeniami trzeba wybrać kompetentną firmę specjalizującą się w instalacjach tego typu. W tym celu warto porozmawiać z przedstawicielami kilku firm i porównać oferty (nie tylko pod kątem cenowym, ale także merytorycznym). Praktycznie w każdym województwie, powiecie, czy gminie jest co najmniej kilku dostawców. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę fotowoltaika środa wielkopolska, fotowoltaika warszawa, fotowoltaika pleszew lub jakiekolwiek inne miasto lub region by pozyskać kontakty do wielu lokalnych dostawców.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne