Strona głównaBiznesModelowanie w procesie produkcyjnym

Modelowanie w procesie produkcyjnym

Modelowanie w procesie produkcyjnym, ma za zadanie usprawnienie i przyśpieszenie całej działalności. Oczywiście modelowanie jest niekiedy wymuszone poprzez zmieniające się prawo, czy też bardzo mocno forsowane w ostatnim czasie sprawy dotyczące ochrony środowiska.

Cykl w procesie produkcyjny

Proces produkcyjny jest to nic innego jak czas od rozpoczęcia danej produkcji do otrzymania finalnego produktu i przekazania go do magazynu. Moment jego rozpoczęcia nie jest liczony od spraw czysto technicznych i przemysłowych. Jego początek następuje w momencie przyjęcia zlecenia, przekazania go do realizacji, projektowania itp. Dopiero po tych czynnościach przychodzi czas na produkcję. Oczywiście cykl uzależniony jest od branży, specyfiki wykonywanej produkcji. Dla lepszego zobrazowania sprawy posłużymy się przykładem. Z oczywistych powodów cykl produkcyjny samochodu, który wynosi od kilku do kilkunastu dni, jest znaczni dłuższy niż cykl wyprodukowania chleba, gdzie całość zamyka się w kilku godzinach.

Modelowanie w procesie produkcyjnym- po co to komu?

Modelowanie w procesie produkcyjnym ma usprawnić cały cykl. Jego zadaniem jest wyeliminowanie zbędnych etapów, przestojów i nieporozumień. Całość produkcji musi odbywać się płynnie i bezproblemowo. Ma tworzyć idealny model.

Modelowanie w procesie produkcyjnym- symbioza człowieka z komputerem.

Modelowanie produkcji ma także ujednolicić pracę człowieka z pracą oprogramowania. Zlecenie musi być sprawnie przekazane przez kolejne etapy, zaprojektowane i zatwierdzone, po czym bezzwłocznie powinno zostać przedstawione pracownikowi, który jest wyznaczony do pewnych zadań, I to właśnie modelowanie ma na celu wyodrębnienie optymalnego zadania, które dany pracownik wykona. Nic więcej- nic mniej. Jeśli człowiek dostanie coś więcej, niż potrafi -zacznie się zastanawiać, tracić czas, narażony jest także na popełnienie błędu np. z potencjalnego braku wiedzy w danym zakresie.

Modelowanie w procesie produkcyjnym- dziedzina trudna, ale opłacalna

Zagadnienie nie jest łatwe, można podejść do niego na różne sposoby. Sztuką jest, aby modelowanie odbywało się pod kątem specyfiki danej firmy. Nie da się opracować uniwersalnej metody, która sprawdzi się w każdej branży. Nie zmienia to faktu, że powinno się wprowadzać tego typu zabiegi w firmach, gdyż w dłuższym okresie przynosi to wymierne efekty zarówno finansowe jak także ułatwiające pracę.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne