Strona głównaUncategorizedSprzęt ułatwiający opiekę nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi

Sprzęt ułatwiający opiekę nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, zwłaszcza ci zajmujący się chorymi w domu, borykają się z szeregiem trudności związanych z taką opieką. Jednym z głównych problemów dotyczących pomocy osobie niepełnosprawnej jest jej transport (np. do lekarza), kąpiel, zmiana pozycji zapobiegająca powstawaniu odleżyn, jeśli jest to osoba leżąca i wiele innych. Także i sami niepełnosprawni często czują frustrację wynikającą z faktu, że stanowią ciężar dla rodziny w codziennej pielęgnacji. Jak więc sobie radzić w takich sytuacjach? Doskonałym rozwiązaniem są tu podnośniki dla osób niepełnosprawnych.

Czym są podnośniki pacjenta i do czego służą?

Podnośnik pacjenta to nic innego, jak urządzenie wspomagające przemieszczenie osoby niepełnosprawnej z jednego miejsca do drugiego. Pomaga ono opiekunom:

 • przetransportować chorą osobę z jednego pomieszczenia do drugiego;
 •  umożliwić podopiecznemu wejście lub wyjście z wanny, skorzystanie z toalety;
 • umieścić niepełnosprawnego w samochodzie;
 • ułatwić rehabilitację osoby niepełnosprawnej.

Podnośnik dla osób niepełnosprawnych ma bardzo szerokie zastosowanie i jest praktycznie niezbędny w codziennej opiece nad osobą chorą, niepełnosprawną czy starszą. Niezwykle usprawniają życie zarówno opiekunom, jak i samym pacjentom. Poza tym urządzenia te mogą być używane zarówno w mieszkaniach, jak i domach opieki, szpitalach, uzdrowiskach- we wszystkich miejscach, w których wymagana jest opieka nad chorymi.

Rodzaje podnośników

Rodzaje podnośników zależą od ich przeznaczenia, rodzaju napędu  oraz umiejscowienia.

Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy:

 • podnośniki transportowo- kąpielowe ułatwiające przemieszczanie pacjenta, jego kąpiel pod prysznicem bądź w wannie;
 • podnośniki basenowe mające zastosowanie głównie w sanatoriach, szpitalach, ale także w ośrodkach wczasowych wyposażonych w basen. Przeznaczone są do umożliwienia osobie niepełnosprawnej ruchowo wejście (także bezpośrednio z wózka inwalidzkiego) i wyjście z basenu.
 • podnośniki rehabilitacyjne, a wśród nich podnośniki pionizujące. Urządzenia te umożliwiają chorym usprawnienie ruchowe, zapobiegają powstawaniu odleżyn, gdyż chory diametralnie zmienia pozycję z leżącej do stojącej, usprawniają pracę mięśni, serca, płuc, układu moczowego.
 • podnośniki wannowe, dostosowane do większości wanien. Działają na zasadach windy i są sterowane pilotem. Osoba niepełnosprawna ruchowo może z nich korzystać samodzielnie opuszczając się za pomocą urządzenia do wanny i wyciągając się z niego. Siedziska tych urządzeń są zaprojektowane tak, by nie nasiąkały wodą, nóżki są antypoślizgowe.

Ze względu na rodzaj napędu, mamy do wyboru dwa rodzaje podnośników pacjenta:

 • podnośniki hydrauliczne- wymagają użycia siły przez opiekuna przy dźwigniach urządzenia i transporcie za pomocą podnośnika. Głównie wspomagają one opiekuna przy transporcie chorego;
 • podnośniki elektryczne- napędzane akumulatorem, sterowane pilotem. Nie wymagają użycia siły przy stosowaniu przez opiekuna czy samego chorego. Są jednak dużo droższe niż podnośniki hydrauliczne.

Ze względu na umiejscowienie podnośników rozróżniamy:

 • podnośniki jezdne
 • podnośniki sufitowe
 • podnośniki ścienne

Przy wyborze odpowiedniego podnośnika pacjenta należy wziąć pod uwagę nie tylko przeznaczenie podnośnika, ale i stopień niepełnosprawności chorego (czy jest to osoba całkowicie niepełnosprawna, leżąca czy tylko częściowo niesprawna, wymagająca rehabilitacji) oraz wagę ciała i możliwości fizyczne podopiecznego.

Przy zakupie podnośnika można skorzystać z dofinansowania, które może pokryć 60% wartości urządzenia. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w Polskim Centrum Pomocy Rodzinie lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne