Strona głównaBiznesWspółpraca startupu z software house

Współpraca startupu z software house

Założenie nowej firmy nie jest zadaniem trudnym i czasochłonnym. W zasadzie sprowadza się do formalności, które można załatwić w kilka dni. Trudności pojawiają się dopiero po założeniu firmy. Początkujących przedsiębiorców czeka dopracowanie produktu, wybór modelu biznesowego, ustalenie strategii marketingowej oraz, co niezmiernie ważne, wdrożenie oprogramowania wspierającego funkcjonowanie.

Czy współpraca z software house może ułatwić ten proces? Czy możliwe jest uzyskanie dodatkowego wsparcia od firmy programistycznej? A jeśli tak to jakiego?

Doradztwo biznesowe i prototypowanie

Wdrażanie nowego produktu lub usługi nie jest procesem łatwym. Nie tylko trzeba precyzyjnie zidentyfikować potrzeby grupy docelowej i znaleźć odpowiednie ich rozwiązanie, ale także wypracować najlepszy model sprzedażowo – obsługowy. Bardzo często jednym z najważniejszych narzędzi do budowania i utrzymywania relacji z klientami jest oprogramowanie. Jego funkcjonalności mają kluczowe znaczenie dla końcowego sukcesu całego przedsięwzięcia.

Czy software house może pomóc w tym obszarze? Firmy programistyczne oferujące usługi dla startupów bardzo często wspierają swoich klientów w całym procesie przygotowawczym. Po pierwsze wykonują własną analizy pomysłów, a po drugie testują je na potencjalnych klientach. Aby ograniczyć koszty tego etapu rozwoju startupu, software house-y oferują usługę prototypowania oprogramowania – czyli przygotowywania prototypów produktów końcowych i modeli sprzedażowo – usługowych, które mogą być testowane na przedstawicielach grupy docelowej.

W przypadku pozytywnego efektu testów można przystąpić do produkcji gotowego oprogramowania. Natomiast w przypadku niepowodzenia możliwe jest wprowadzanie niezbędnych zmian. Daje to przedsiębiorcy możliwość ograniczenia ryzyka inwestycji w rozwiązania, które nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Finansowanie przedsięwzięcia

Jedną z ciekawszych usług świadczonych przed software house-y jest pomoc w uzyskaniu finansowania. Software house-y bardzo często współpracują z:

  • organizacjami międzynarodowymi,
  • organizacjami rządowymi i samorządowymi,
  • organizacjami pozarządowymi – fundacjami, stowarzyszeniami,
  • inkubatorami biznesu
  • funduszami venture capital (VC)

czyli podmiotami, które zapewniają środki finansowe firmom rozpoczynającym działalność biznesową.

Zakres wsparcia jest często dostosowywany do potrzeb startupu. W niektórych przypadkach realizowany jest kompleksowy proces pozyskiwania finansowania – począwszy od przygotowania projektu a skończywszy na złożeniu i zaprezentowaniu wniosku. W innym przypadkach rola software house ogranicza się wyłącznie do przekazania niezbędnych informacji. Natomiast najczęściej wsparcie ze strony firmy programistycznej obejmuje szeroko rozumiane czynności doradcze, czyli współpracę przy wniosku i wybór podmiotu, w przypadku którego szanse na uzyskanie wsparcia finansowego są największe.

Oczywiście software house pobiera wynagrodzenie za świadczone czynności doradcze. Jednak w wielu przypadkach jest ono uzależnione od uzyskania finansowania. Oznacza to minimalizację ryzyka finansowego dla startupu. W przypadku niepowodzenia nie startująca firma nie ponosi bowiem żadnych kosztów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne