Strona głównaBiznesJak powinien wyglądać nowoczesny magazyn?

Jak powinien wyglądać nowoczesny magazyn?

Obecnie jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju branży e-commerce. Wzrasta liczba osób korzystająca z zakupów internetowych i kupująca w wirtualnych sklepach. Wraz ze wzrostem sprzedaży rośnie popyt na powierzchnie magazynowe, które zwiększają się z roku na rok. Największe zmiany można zauważyć w segmentach zaopatrzenia, produkcji oraz dystrybucji towarów i usług. Aby zachować konkurencyjność, firmy muszą wprowadzać coraz to nowsze innowacje w swoich magazynach. W jaki sposób branża dostosowuje się do nowych wymogów rynku?

Jakie rozwiązania funkcjonują we współczesnych magazynach? 

Wśród magazynów tak jak i w innych rodzajach produktów stosuje się kategoryzację według klas. Wszyscy znają firmy klasy B lub pojęcia takie jak “markowy sprzęt”. Podobne pojęcia stosuje się do jakości i standardów stosowanych w magazynach. Najwyższe możliwe oceny to klasy A, A+ oraz A++. Wyróżniają się one przede wszystkim rozwiązaniami takimi, jak:

  • świetny dojazd i komunikacja magazynu ze światem zewnętrznym,
  • skuteczne zabezpieczenia przeciwpożarowe,
  • system monitoringu obejmujący cały obiekt,
  • doskonałe oświetlenie o natężeniu co najmniej 150 luksów,
  • systemy pozwalające na pełną automatyzację pracy i energooszczędność,

Współczesne budynki magazynowe buduje się w taki sposób, żeby miały wysokość powyżej 10 m. Ma to na celu zaoszczędzenie miejsca przeznaczonego dla towarów. Jest to możliwe dzięki regałom wysokiego składowania, które zapewniają maksymalną efektywność kosztową dla zarządzającego magazynem. Warto wiedzieć, że coraz częściej tworzy się magazyny do wynajęcia, które obsługują różne sklepy internetowe. Firmy oferujące wynajem magazynu powierzchnię konkurują pomiędzy sobą jakością usług. Jeśli w jednej firmie zostanie wdrożony dany standard, to kolejne chcą mieć to rozwiązanie u siebie.

Nowoczesne systemy magazynowe 

Nie należy zapominać o najnowocześniejszych technologiach, które wspierają procesy zarządzania zapasami oraz służą do wykonywania kompleksowych zamówień. W niektórych wypadkach potrzebne są również przesunięcia między magazynowe. W tym celu wykorzystuje się systemy WMS, które pełnią wiele funkcji:

  • zwiększają ruch wewnątrz magazynu,
  • skracają czas potrzebny do wykonania każdej operacji,
  • pozwalają na obniżenie kosztów funkcjonowania magazynu,
  • lepiej wykorzystują powierzchnie magazynowe,
  • pozwalają na lepszą kontrolę i rozliczanie procesów,
  • dostarczałem niezbędnych informacji do funkcjonowania magazynu.

Systemy WMS wykorzystują obieg dokumentów związany z ERP a jednocześnie wzbogacają procesy o nowe funkcjonalności. Jednym z nich jest wsparcie przedsiębiorstw w kwestii fizycznej kontroli nad obiegiem towarów. Dzięki temu możliwe będzie przechowywanie różnorodnych danych na temat przechowywanych, wchodzących i wychodzących dostaw magazynowych. Najbardziej powszechne dane to:

  • gabaryty i waga towaru,
  • temperatura,
  • okres przydatności,
  • toksyczność,
  • podatność na uszkodzenie.

Wszystkie te uwarunkowania zależą przede wszystkim od branży, którą obsługuje magazyn oraz wymagań klienta. System WMS potrafi pogodzić te wszystkie obowiązki i zintegrować je z dostępnością towarów w czasie i przestrzeni. Umożliwia również dostosowanie do różnych systemów obiegu towarów (LIFO, FIFO, FEFO i inne).

Jakie trendy można zobaczyć w funkcjonowaniu magazynów? 

Śledząc obecne zmiany w rozwoju współczesnych magazynów można zaobserwować pewne zjawiska. Łatwo jest zauważyć, że te przemiany będą dużo bardziej widoczne w przyszłości:

  • zmniejszenie roli człowieka w niektórych działaniach – dąży się do tego, aby zmniejszać liczbę błędów popełnianych przez ludzi. Wdraża się automatyczne rozwiązania oraz mechanizację pewnych operacji w taki sposób, aby jak najbardziej wyeliminować prawdopodobieństwo pomyłki.
  • wyposażenie pracowników magazynu w urządzenia mobilne nowej generacji. Będą one pozwalały nie tylko weryfikować rodzaj towaru, ale także podpowiadały o czynnościach jakie należy wykonać. Rozwiązania mają być dostosowane do różnych okoliczności – w przypadku nieplanowanych przesunięć magazynowych będą przyporządkowały towar do nowego miejsca składowania.

Planowane zmiany mają zapewnić zwiększenie możliwości pracy magazynu dla różnych odbiorców. Coraz częściej powierzchnie składowania mają służyć jako magazyny do wynajęcia (znane jako magazyn wynajem), które są z reguły narażone na występowanie błędów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne