Strona głównaFinansePodatki w Niemczech - różnice w opodatkowaniu obywateli Niemiec i Polski

Podatki w Niemczech – różnice w opodatkowaniu obywateli Niemiec i Polski

Podatki to temat rzeka. Wyprowadzając się do innego kraju należy mieć na uwadze, że ich wysokość oraz sposób pobierania w sposób znaczący może się różnić od tego, jak wygląda to w Polsce. Jednym z takich krajów są Niemcy – w poniższym artykule przedstawiamy, czym charakteryzuje się niemiecki system podatkowy. 

Niemiecki system podatkowy, czyli klasy podatkowe
Jeśli decydujemy się na rozpoczęcie pracy u naszych zachodnich sąsiadów, należy pamiętać o tym, że w Niemczech wysokość uiszczanego podatku będzie uzależniona od tego, do jakiej klasy podatkowej zostaniemy przyporządkowani. Klasy określa się na podstawie kart podatkowych. Pierwszą bardzo ważną informacją jest fakt, że osoby samotne otrzymują automatycznie pierwszą klasę podatkową.

Z kolei jeśli posiadamy dzieci, musimy dostarczyć ich akty urodzenia. Wtedy przysługuje nam prawo do ubiegania się o Kinderfreibetrag. Jeśli chodzi o zameldowane małżeństwo, to otrzymuje ono kombinację klas podatkowych 4/4. W dowolnym momencie może ono również wysłać do urzędu skarbowego wniosek o otrzymanie innej kombinacji. W każdym miesiącu kalendarzowym pracodawca otrzymuje z urzędu skarbowego informację dotyczącą tego, jaka jest aktualna klasa podatkowego pracownika. Na tej podstawie dokonywane są wyliczenia wynagrodzeń.

Pierwsza klasa podatkowa obejmuje osoby samotne oraz małżonków mieszkających oddzielnie. Wówczas kwota wolna od podatku wynosi 945 euro. Klasa druga obejmuje osoby, które samotnie wychowują dzieci. Tą grupę osób obejmuje kwota wolna od podatku w wysokości 1077 euro. Trzecia klasa to wdowy lub małżonkowie, z których jedno zdecydowało się na piątą klasę podatkową lub jest osobą bezrobotną. W tej klasie podatkowej dochód bez podatku wynosi 1788 euro miesięcznie.

Z kolei klasa czwarta dotyczy małżonków, z których jedna osoba zdecydowała się również na wybranie klasy czwartej. Kwota wolna kształtuje się tam na poziomie 945 euro. Piąta klasa podatkowa obowiązuje małżonków, z których jedno z nich zdecydowało się na wybranie trzeciej klasy podatkowej. W tym wypadku dochód od podatku jest równy 105 euro miesięcznie.

Polski a niemiecki system podatkowy
Najważniejszą rzeczą, jaka różni polski i niemiecki system podatkowy, jest kwota wolna od podatku. W Polsce jest ona na skandalicznie niskim poziomie 3 tysięcy złotych, zaś u naszych zachodnich sąsiadów jest jedenaście razy wyższa, ponieważ wynosi około 8300 euro. To w przeliczeniu na złotówki daje nam zawrotną kwotę 34 tysięcy złotych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne