15 czerwca stał się dniem przełomowym w walce frankowiczów z sektorem bankowym. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dwa kluczowe wyroki (C-520/21 i C-287/22). W niniejszym artykule sprawdzamy na czym polegają wspomniane pozytywne wyroki dla frankowiczów.
Na czym polegają wyroki wyroki TSUE z 15 marca 2023 roku?
W orzeczeniu Trybunał potwierdził, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej i zwrotu pożyczonej sumy kapitału przez klienta, bank nie jest uprawniony do żądania jakichkolwiek dodatkowych opłat. Natomiast osoba posiadająca kredyt we frankach szwajcarskich (frankowicz) ma prawo do wystąpienia z roszczeniami przeciwko bankowi za nieprawne korzystanie z jej środków, które bank pobierał m.in. jako raty kredytowe, opłaty i prowizje.
W drugim przypadku TSUE potwierdził, że osoba posiadająca kredyt we frankach szwajcarskich (frankowicz), która występuje przed sądem w celu unieważnienia umowy kredytowej, ma prawo do zawieszenia spłacania rat na czas trwania postępowania sądowego. Co ciekawe, jeszcze przed ogłoszeniem tego wyroku, wiele sądów często akceptowało tego rodzaju wnioski. Jednak dopiero od niedawna powinniśmy mieć w pełni jednolite podejście w tego typu sprawach.
Co to oznacza dla frankowiczów?
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie rozwiewa obawy o dotyczące tego czy bank będzie uprawniony do żądania dodatkowych opłat od kredytobiorców ubiegających się o unieważnienie umowy kredytowej. Można się więc spodziewać, że jest to swoiste zielone światło dla tych, którzy dotychczas wahali się czy wchodzić w proces ukierunkowany na unieważnienie kredytu.
Przed podjęciem decyzji u ubieganiu się o unieważnienie, warto najpierw przeanalizować jaka kwota jest prawdopodobnie możliwa do odzyskania. Z reguły taką informację można uzyskać od prawników, którzy zajmują się analizą umów kredytowych oraz w kancelariach, które specjalizują się w unieważnianiu umów kredytowych.