Strona głównaFinanseKiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

Kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

Przedsiębiorcy szukają różnych rozwiązań, które poprawią ich sytuację finansową. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny. Czym charakteryzuje się taki kredyt i kiedy jest rekomendowanym rozwiązaniem?

W jakich sytuacjach warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

Kredyt konsolidacyjny dla firmy to godne rozważenia rozwiązanie, wtedy, gdy firma nie jest w stanie zapłacić wszystkich zobowiązań na czas. Zdarza się to, zwłaszcza wtedy, gdy kontrahenci nie wywiązują się z terminów płatności i dochodzi do problemów z płynnością. Praktyka pokazuje, że niemal wszystkie firmy są narażone na wydłużające się terminy płatności. Windykacja należności trwa zwykle od miesiąca do nawet kilku miesięcy. Później dług może kupić inna firma windykacyjna. Dopiero, kiedy windykacja polubowna nie zakończy się sukcesem, można skierować sprawę do sądu. Niestety fakt ten nie jest wytłumaczeniem dla innych kontrahentów (w tym także dla banków), którzy oczekują terminowego wywiązywania się ze zobowiązań.

Inna sytuacja, w której kredyt konsolidacyjny bywa rekomendowanym rozwiązaniem to moment, w którym firma chce poczynić zakup inwestycyjny. Przykładem inwestycji może być np. zakup nowych maszyn, wynajęcie dodatkowego lokalu, uruchomienie nowej linii produkcyjnej lub zwiększenie poziomu zatrudnienia.

Kredyt konsolidacyjny jest także rozwiązaniem dla każdego kto chce po prostu uporządkować swoje finanse. Konsolidacja zobowiązań pozwala ograniczyć dług do jednej miesięcznej płatności. Poza tym, czasami możliwe jest obniżenie stopy procentowej.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny dla firm?

Tak jak w przypadku osób prywatnych, kredyt konsolidacyjny dla firm polega na konsolidacji, czyli połączeniu kilku kredytów w jedną ratę. Bank pobiera od firmy informację o wszystkich zobowiązaniach finansowych firmy, takich jak pożyczki, kredyty gotówkowe i leasingi. Instytucja finansowa spłaca wszystkie te zobowiązania i tworzy specjalną ofertę kredytowania dla firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwo płaci jedną, stałą ratę. Czasami dzięki takiemu zabiegowi rata jest niższa nawet o 20 lub 30% od sumy wcześniejszych rat. Konsolidacja kredytu pozwala na zmniejszenie miesięcznych wydatków, co wpływa pozytywnie na finanse firmy. Dodatkowo przedsiębiorstwo zyskuje łatwiejsze zarządzanie wydatkami.

Kredyt konsolidacyjny dla firm jest dość łatwy do uzyskania, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo ma dobrą historię kredytową. Podczas wniosku poza historią kredytową istotnymi czynnikami są wpływy na konto firmowe oraz data założenia firmy (staż) oraz branża, w której dana firma działa.

Pomimo, że stosunkowo łatwo uzyskać typowy kredyt konsolidacyjny to jednak nie każdemu jest przyznawany. Dlatego warto wiedzieć, że dla firm borykających się z problemem w postaci niskiej zdolności kredytowej dostępne są kredyty konsolidacyjne z gwarantem. To finansowanie mniejszych przedsięwzięć, z gwarancją wypłacenia gotówki na konkretny cel. Może być to spłacenie wcześniejszych zobowiązań lub ważna inwestycja. Takie kredyty udzielane są na podstawie dokumentu, w którym zawarte są wpływy, a także nakłady na firmę.

Gdzie można uzyskać kredyt konsolidacyjny dla firm?

Kredyty tego typu są dostępne w instytucjach finansowych, które mają w swojej ofercie również kredyty dla osób prywatnych. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kredytowej, ważne jest sprawdzenie warunków kredytowania, a także porównanie kosztów pożyczki. Czasem firma ma zbyt mało zobowiązań, by kredyt konsolidacyjny był opłacalny. Trzeba więc zsumować wszystkie kredyty i sprawdzić, czy ich wcześniejsza spłata faktycznie ma sens. Należy również pamiętać, że kredyt konsolidacyjny dla firm jest zawierany jako nowa pożyczka, dlatego czas na jego spłatę na pewno się wydłuży. To nowa umowa, z innymi warunkami, dlatego nieopłacalne jest jego zaciąganie w momencie, kiedy nasze inne zobowiązania kończą się np. w ciągu pół roku. Niemniej jednak w wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny jest atrakcyjnym rozwiązaniem, dzięki któremu można wprowadzić porządek w finansach oraz dodatkowo obniżyć wysokość comiesięcznych zobowiązań.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne