Strona głównaFinansePIT a darowizna od rodziców. Dowiedz się jak rozliczyć podatek

PIT a darowizna od rodziców. Dowiedz się jak rozliczyć podatek

Darowizna od rodziców bardzo często powoduje pytania związane z rozliczeniem PIT oraz koniecznością zapłaty podatku. Jeżeli jednak osoba, która przekazała Ci darowiznę należy do odpowiedniej grupy podatkowej, możesz uniknąć opłaty podatku z tytułu jej otrzymania.  

Gdy rodzice przekazują Ci darowiznę, możesz spotkać się z dwoma sytuacjami:

Kwota darowizny jest niższa niż 9637 zł. Jeżeli darowiznę w formie pieniężnej, nieruchomości lub materialnej otrzymałeś od rodziców, darowizna znajduje się grupie podatkowej 0. Każda darowizna w tej grupie o wartości niższej niż 9637 zł, nie musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego oraz nie powoduje konieczności zapłaty podatku. W jej obrębie znajdują się małżonkowie, dzieci, rodzice, dziadkowie czy najbliższa rodzina ze strony żony lub męża.

Kwota darowizny przekracza 9637 zł. Generuje to dla osoby obdarowanej szereg zobowiązań. Musi ona zgłosić fakt jej otrzymania do Urzędu Skarbowego przy użyciu druku SD-Z2. Jeżeli nie zrobi tego w przeciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego, Urząd Skarbowy może nałożyć na nią karę finansową. Ponadto darowizna będzie opodatkowana na zasadach ogólnych, a wtedy nie uda nam się uniknąć opłaty podatku – często kwota może być niemała, jeżeli darowizną była wysoka kwota, drogi samochód, działka czy mieszkanie. Należy zatem dokonać zgłoszenia tego faktu do odpowiedniej instytucji – w przypadku, gdy Urząd Skarbowy dowie się o zaistnieniu niezgłoszonej darowizny, musimy liczyć się z konsekwencjami.

Kolejną ważną kwestią, która powoduje wątpliwości, jest fakt rocznego rozliczenia podatkowego. Czy istnieje konieczność uwzględnienia darowizny w swoich rocznych przychodach, a tym samym w kwocie wskazanej na zeznaniu podatkowym? Nie ma konieczności uwzględniania darowizny podczas rozliczania PIT-a, ponieważ w Polsce nie ma podstawy prawnej, która mogłaby generować podobne zobowiązania.

Kwestia podatku od spadku czy darowizn powinna interesować każdego z nas, bowiem istnieje duża szansa, że zetkniemy się z nią w praktyce. Gdy otrzymamy darowiznę od rodziców, nie musimy płacić podatku. W przypadku jej otrzymania, warto jednak dbać o  sumienne wypełnienie wszelkich zaistniałych formalności, aby nie narażać się na dodatkowe koszty i konsekwencje finansowe.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne