Podatek od wzbogacenia to potoczna nazwa podatku od czynności cywilnoprawnych. Sama nazwa jest nieco myląca, gdyż mogłoby się wydawać, że powinno się go płacić w momencie, gdy nasza sytuacja majątkowa znacząco się poprawia. Tymczasem płacimy go zazwyczaj wtedy, gdy kupujemy samochód.
Podatek od czynności cywilnoprawnych, zwany również PCC pobierany jest w momencie kupowania samochodu z drugiej ręki. Kupując samochód od poprzedniego właściciela, nowy posiadacz jest zobowiązany do określenia wartości pojazdu i opłacenia odpowiedniego podatku. Należy jednak pamiętać, że wartość samochodu wyznaczona do celów podatkowych musi być zgodna z tabelami Urzędu Skarbowego i czasami może się znacząco różnić od rzeczywistej ceny, którą zapłaciliśmy.
Kto musi płacić podatek od wzbogacenia?
Podatek od wzbogacenia jest opłacany przez każdą osobę, która nabędzie używany samochód. W rzeczywistości jest to tylko pozorne wzbogacenie się, gdyż nie otrzymujemy pojazdu za darmo, ale podatek obowiązkowo musimy zapłacić.
Podatek PCC płacony jest przez każdą osobę, która nabywa samochód od osoby prywatnej, nie będącej podatnikiem VAT. Upraszczając, podatek ten należy uiścić zawsze wtedy, gdy nie kupujemy samochodu na fakturę.
Podatek PCC jest obowiązkowy, gdy kupujemy samochód na podstawie umowy. Istnieje jednak parę sytuacji, w których nie ma obowiązku uiszczania tego podatku. Pierwsza z nich to zakup nowego samochodu w salonie lub kupno auta w komisie. Na fakturze naliczany jest wtedy podatek VAT, więc państwo nie wymaga od nas dodatkowych opłat. Podobnie wygląda sprawa, gdy kupujemy samochód od firmy.
Kupując samochód za kwotę niższą niż 1000 złotych również nie musimy płacić podatku. Tak samo jeśli transakcje będą dokonywane za granicą.
Ile wynosi podatek PCC?
Podatek od wzbogacenia to 2 % wartości nabytego pojazdu. Na jego uregulowanie mamy 14 dni od momentu kupna samochodu. Należy wziąć pod uwagę, że urzędnicy korzystają z rynkowych cen samochodu, więc nawet jeśli za auto zapłaciliśmy 5 tysięcy, a średnie ceny na rynku wynoszą dwa razy więcej to podatek zapłacimy od kwoty 10 tysięcy złotych.
Kary za brak płatności
Brak zapłaty podatku od wzbogacenia jest wykroczeniem, a nawet przestępstwem skarbowym. O ile sami się zorientujemy i opłacimy daną kwotę niezwłocznie, nie ma większego problemu. Dużo gorzej jeśli brak wpłaty dostrzegą urzędnicy, którzy mogą nas wtedy ukarać.