Sztuczna inteligencja jest dobrze znanym trendem technologicznym. Już od kilku lat prognozuje się, że ten sektor oprogramowania ma przed sobą świetlaną przyszłość. Ogromne globalne zainteresowanie jasno pokazuje, że sztuczna inteligencja staje się dominującą siłą w dzisiejszym świecie technologii.
Zarówno firmy programistyczne jak i przedstawiciele biznesu szukają nowych możliwości zwiększania konkurencyjności. A oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji jest doskonałym sposobem na osiągnięcie tego celu.
Co sprawia, że sztuczna inteligencja jest tak popularna? I jakie są perspektywy rozwoju rynku?
Co sprawia, że sztuczna inteligencja jest tak popularna?
Dlaczego oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję staje się tak popularne na całym świecie? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że systemy te przynoszą firmom wartość dodaną niezależnie od branży, w której te prowadzą działalność. Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w edukacji, służbie zdrowia, motoryzacji, bankowości, ubezpieczeniach i wielu innych branżach. Oprogramowanie wykorzystujące tę technologię jest podstawą do automatyzacji procesów – od obsługi klienta po autonomiczne samochody.
Ogromny wpływ na rozwój oprogramowania wykorzystującego AI ma też Internet Rzeczy. Klienci oczekują automatyzacji w życiu codziennym i chętnie korzystają z rozwiązań ułatwiających życie i zmniejszających pracochłonność związaną z domowymi obowiązkami.
Wszystko to sprawia, że firmy programistyczne mają pełne ręce roboty, a liczba klientów zainteresowanych oprogramowaniem wykorzystującym AI stale rośnie.
Rozwój rynku Sztucznej Inteligencji
Rynek AI w 2018 roku wyceniany był na 9,5 miliarda dolarów. Według prognoz amerykańskiej firmy konsultingowej “Tractica”, globalny rynek oprogramowania wykorzystującego sztuczną Inteligencję będzie rozwijał się bardzo dynamicznie i w ciągu najbliższych 10 lat zwiększy swoją wartość do ponad 118 miliardów dolarów, czyli ponad dwunastokrotnie. Oczywiście wzrost ten będzie dotyczył szerokiego zakresu aplikacji wykorzystujących SI – od chatbotów po autonomiczne pojazdy. Niemniej żaden inny sektor oprogramowania nie osiągnie aż tak dobrych wyników wzrostu.
Tak dynamiczny rozwój sprawi, że aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję staną się drugim najważniejszym segmentem oprogramowania. Większą wartość będzie miał tylko sektor oprogramowania CRM, które oczywiście również korzystać będzie z technologii AI.
Na całym świecie będzie także obserwowany dynamiczny rozwój firm programistycznych. Tak dynamiczny wzrost zainteresowania AI spowodował także, że technologia ta przestała być domeną wyspecjalizowanych software house-ów. Wiele najpoważniejszych firm z branży technologicznej, takich jak Microsoft, IBM, Google, Apple i Samsung, zainwestowało znaczne środki w badania i rozwój w tym obszarze.
Eksperci wskazują jednak, że warunkiem koniecznym do tak dynamicznego wzrostu jest konieczność przezwyciężenia obecnych ograniczeń Ai. Wiele zatem zależy od kreatywności biznesu i software house-ów.