Kryptowaluta … miejsce zakupu

Rynek kryptowalut stopniowo lecz niepowstrzymanie się rozwija, zyskując na wartości. Wirtualne waluty popularniejsze  i coraz powszechne. Dzięki temu znacząco łatwiej jest teraz zdobyć zarówno wiedzę na temat kryptowalut, jak i same jednostki. Wszystko ma jednak zarówno swoje zalety, jak i wady

Kryptowaluta … po co to komu?

Kryptowaluty to cyfrowe aktywa, które początkowo miały zastąpić pieniądze, obecnie jednak  wykorzystywane są  do wielu innych rzeczy. Ważne jest tutaj zwrócenie uwagi na dość charakterystyczny wśród cyfrowych monet podział na “coiny” oraz “tokeny”.

Różnica między coinami a tokenami leży głównie w ich praktycznym zastosowaniu. W przypadku coinów, ich celem jest zastąpienie pieniędzy. Będą one więc służyć do płacenia za zakupy, usługi, jedzenie, podobnie jak zwykła karta płatnicza. Tokeny z kolei mają za zadanie być “żetonami”, przeznaczonymi do wymiany za usługi. Często są one wewnętrzną walutą konkretnej platformy, gdzie mogą służyć jako środek wymiany lub sposób na “zasilenie” konkretnych struktur, jak inteligentne kontrakty czy zdecentralizowane aplikacje.

Wszystkie typy mogą być wykorzystane zarówno zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, jak i w ramach niezależnego handlu kryptowalutami. W obu przypadkach warto zapoznać się z charakterystyką danej monety oraz przygotować narzędzia odpowiednie do wybranej strategii, krypto i osobistych potrzeb.

Gdzie kupić kryptowalutę?

Obecnie na rynku kryptograficznym dostępne są dwa  główne sposoby pozyskania kryptowalut:

  1. Giełda kryptograficzna. Najczęstszy wybór obeznanych inwestorów. Umożliwia kupno, sprzedaż oraz wymianę kryptowalut. Ze względu na znaczne różnice między charakterystyką krypto, a bardziej tradycyjnymi aktywami rządzi się ona odmiennymi prawami, od “zwykłej” giełdy. Kryptogiełdy są jednak gorzej chronione i bardzo podatne na oszustwa oraz ataki hackerskie. Z tego też powodu rejestracja na jednej z takich platform wymaga często bardzo ekstensywnego procesu weryfikacji tożsamości, który trwa dość długo i jest oczywistym naruszeniem zasady anonimowości, która leży u podstaw idei kryptowalut. Ponadto, chęć nabycia jednej z mniej popularnych krypto wiąże się z wykorzystaniem popularniejszej e-monety jako waluty pośredniej.
  2. Kantory kryptowalut. Podobnie jak tradycyjne kantory walutowe, pozwalają one na wymianę między walutami. Nie są one szczególnie popularnym narzędziem do inwestycji, stanowią jednak znacznie bardziej wygodną i szybką alternatywę dla pozyskiwania kryptowalut przez giełdę. Pozwala również na pozyskanie większej ilości jednostek na raz, niż jest to możliwe w przypadku pakietów edukacyjnych.

H2: Kantor kryptowalut

Crypto-kantora to jeden z niewielu elementów świata kryptograficznego, który można napotkać w formie fizycznej. Niezależne kantory kryptowalut mogą przybrać m. in. formę osobnych punktów usługowych, przypominających kantory tradycyjne. Istnieją również stacjonarne maszyny, tak zwane Bitcoinmaty, w których można wymienić gotówkę na jednostki BTC, które następnie zostają przesłane na wybrany adres e-portfela. Niestety, obsługują one jedynie Bitcoina, i są bardzo rzadkie, nawet w większych miastach. Podobnie ma się sytuacja stacjonarnych kryptokantorów, które nie cieszą się zbytnią popularnością i czasem bardzo ciężko jest je znaleźć.

Nieco bardziej powszechną formą jest kantor kryptowalut online. Ma on formę strony lub platformy, na której można dokonać wymiany w parze fiat-krypto przez Internet. Stanowi to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, bo nie wymaga szukania punktu wymiany, umożliwiając dokonanie transakcji z dowolnego miejsca, gdzie dostępne jest łącze internetowe. Sama zasada korzystania z takiego kantoru również jest banalnie prosta, gdyż wystarczy wskazać wybraną e-monetę lub token, określić kwotę, którą użytkownik planuje przeznaczyć na jednostki, a następnie dokonać przelewu i otrzymać krypto na adres wybranego portfela.

Dodatkową zaletą jest możliwość skorzystania z kantoru kryptowalut bez rejestracji. Ponieważ są one mniej podatne na ataki ze strony złodziei internetowych oraz łatwiejsze do zabezpieczenia za pomocą innych narzędzi, niektóre serwisy rezygnują z wymogu weryfikacji, a nierzadko nawet całej funkcji zakładania konta. Umożliwia to zapewnienie handlu kryptowalutami bez rejestracji dla klientów, którzy bardzo poważnie traktują aspekt anonimowości wirtulanych monet , oraz tych, których wizja wieloetapowej weryfikacji zwyczajnie odstrasza.

A gdzie przechowywać?

Poza odpowiednim kanałem nabycia kryptowaluty, niezwykle istotnym narzędziem, niezbędnym do używania oraz niezależnego handlu kryptowalutami jest odpowiedni portfel. Kryptoportfele, znane też jako e-portfele lub po prostu wallety, to aplikacje dedykowane do przechowywania, otrzymywania, oraz wysyłania krypto. Dzielą się na dwa główne rodzaje: portfel ciepły oraz portfel zimny.

Ciepłe portfele są aplikacjami, które są przeznaczone do instalowania na nośniku z dostępem do internetu. Umożliwiają bardzo łatwe przesyłanie krypto i są polecane głównie do inwestycji krótkoterminowych. Ze względu na połączenie z Internetem są jednak zagrożone atakami hackerskimi, warto więc uzupełnić je dodatkowymi zabezpieczeniami.

Z kolei portfele zimne stanowią najczęściej osobne urządzenie bez możliwości podłączenia do internetu. Są dzięki temu znacznie bezpieczniejsze i nie wymagają instalowania dodatkowych zabezpieczeń. Są jednak nieco bardziej nieporęczne w użyciu niż portfele ciepłe, przez co używane są głównie przy okazji inwestycji długoterminowych, kiedy jednostki mogą pozostać w jednym miejscu przez kilka tygodni lub miesięcy.

W ramach tych dwóch ogólnych rodzajów trzeba również zwrócić uwagę na wymagania konkretnych walut, z których zamierza się korzystać. Warunki przechowywania różnią się w zależności od kryptowaluty, dlatego nie zawsze można wykorzystać ten sam wallet do ich obsługi. Warto przy tym wspomnieć, że w niektóre krypto-kantory online, jak na przykład Crypto-ATM, istnieje opcja stworzenia portfela przy okazji transakcji, który można wykorzystać jako tymczasową przechowalnię lub backup.

https://www.youtube.com/watch?v=ZeK0UV9GXFA

Kryptowaluty to przełom technologiczny na miarę naszych czasów. Informacje na ich temat są coraz łatwiej dostępne, podobnie jak sposoby ich pozyskania. Dzięki tej różnorodności w narzędziach i metodach każdy zainteresowany będzie w stanie znaleźć taki sposób, jaki będzie mu odpowiadał, niezależnie czy woli uczyć się teorii z pakietami, inwestować na kryptogiełdzie, czy bezpośrednio kupować jednostki na własny użytek poprzez crypto-kantor.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.